ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: OŹES20167o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Modelowanie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń z GO
Kierunek: Odnawialne Źródła Energii i Gospodarka Odpadami
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: Dr inż. Jan den Boer
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza:  posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie wybranych działów fizyki, chemii i biologii, niezbędną do opisu procesów występujących w energetyce odnawialnej i gospodarce odpadami, w tym wiedzę niezbędną do zrozumienia zjawisk fizycznych oraz procesów zachodzących w czasie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, w tym produktów i opadów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. R2OŹE_W02  posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie biopaliw i procesów wykorzystania biomasy, w tym biomasy odpadowej pochodzenia rolniczego i zwierzęcego. R2OŹE_W03  posiada pogłębioną wiedzę w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz prawa autorskiego i patentowego, potrafi efektywnie korzystać z zasobów informacji patentowej, ma świadomość konieczności zarządzania zasobami własności intelektualnej, a także zna podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązujące w gospodarce energetycznej i gospodarce odpadami. R2OŹE_W08  posiada rozszerzoną wiedzę w zakresie środowiska naturalnego jego zagrożeń i ochrony w społeczeństwie globalnym. R2OŹE_W09  posiada uporządkowaną i podbudowaną teoretycznie wiedzę w zakresie systemów, technologii, technik, urządzeń i narzędzi stosowanych w gospodarce odpadami. R2OŹE_W11b Umiejętności:  posiada umiejętność wyszukiwania, rozumienia, analizy i twórczego wykorzystania informacji z literatury, baz danych i innych źródeł; potrafi integrować uzyskane informacje, dokonywać ich interpretacji, a także wyciągać wnioski oraz formułować i uzasadniać opinie. R2OŻE_U01  potrafi dokonać identyfikacji i określić specyfikę zadań inżynierskich oraz opracować dokumentację dotyczącą realizacji zadania inżynierskiego i przygotować tekst zawierający omówienie wyników realizacji tego zadania. R2OŻE_U03  potrafi ocenić rozwiązania techniczne i dokonać analizy czynników wpływających na jakość życia i zdrowia ludzi i zwierząt oraz stan środowiska naturalnego także określać cykl życia systemów technicznych. R2OŻE_U09  potrafi rozwiązywać, w oparciu o standardowe działania inżynierskie, problemy produkcyjne i eksploatacyjne w zakresie gospodarki odpadami oraz źródeł energii odnawialnej, uwzględniając jednocześnie wymogi związane z dbałością o środowisko naturalne. R2OŻE_U11

Kompetencje: Kompetencje społeczne:  potrafi dokonać wnikliwej analizy realizowanego zadania pod kątem określenia właściwych priorytetów z uwzględnieniem roli poszczególnych jego wykonawców. R2OŹE _K02

Wymagania wstępne: Znajomość zagadnień związanych z: podstawami fizyki oraz matematyki i źródeł emisji

Treści kształcenia: Tematyka kursu dotyczy modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń z akcentem na emisję z gospodarki odpadami. Podstawy fizyki gazów. Modelowanie dyspersji emisji z pomocą oprogramowania oraz samodzielnie. Poznanie aspektów teoretycznych emisji oraz dyspersji emisji. Czynniki wpływające na rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Rodzaje modeli dyspersji zanieczyszczeń w atmosferze. Modele smugi Gausa starszej generacji (formuła Pasquilla). Gausowskie modele nowszej generacji. Dyspersja emisji, które nie są substancjami: odorów z MBP beztlenowej oraz hałasu spalarni. Obliczenia wysokości efektywnej komina spalarni odpadów oraz dyspersji w zależności od warunkach atmosferycznych oraz szorstkości terenu.

Literatura: 1. Janka R.M.: Zanieczyszczenia pyłowe i gazowe. Podstawy obliczania i sterowania poziomem emisji. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2014. 2. Michałczyk, J. 2003. Transport gazowych zanieczyszczeń w powietrzu – symulacje numeryczne w skali lokalnej, Politechnika Lubelska, Instytut Inżynierii Ochrony Środowiska. 3. Markiewicz M.T.: Podstawy modelowania rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu atmosferycznym. Wyd. Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2004. 4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 26 stycznia 2010 r. w sprawie wartości odniesienia dla niektórych substancji w powietrzu. Dz. U. z 3 lutego 2010 r. Nr 16, poz. 87. 5. Rozporządzenie Ministra Środowiska dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Dz. U. z 18 września 2012 r., poz. 1031.

Metody oceny: Ocena efektów kształcenia w zakresie wiedzy: zaliczenie egzaminu pisemnego. Ocena efektów kształcenia w zakresie umiejętności: analiza wyników i interpretacja zebranych danych. Zaliczenie wszystkich zadań podczas realizacji ćwiczeń rachunkowych. Ocena efektów kształcenia w zakresie kompetencji społecznych: praca indywidualna, praca w grupie, odpowiedzialność za wykonywane zadanie, sumienność w przygotowaniu do realizacji zadań.

Uwagi: