Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IPS10345f16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Zieleń w przestrzeni zurbanizowanejKierunek:
Gospodarka PrzestrzennaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
7Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 60 / 0Prowadzący:
dr hab. Robert Kalbarczyk, prof. nadzw., dr inż. Monika ZiemiańskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza (45%)
Zna podstawowe techniki, metody i narzędzia pozwalające wykorzystać zasoby przyrody w celu poprawy jakości życia człowieka, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i ładu przestrzennego. Ma wiedzę o roli i znaczeniu środowiska przyrodniczego i zrównoważonego użytkowania i gospodarowania przestrzenią. Racjonalnie ocenia funkcjonowanie człowieka w przyrodzie i jego oddziaływanie na środowisko.
Umiejętności (45%)
Potrafi interpretować zjawiska przyrodnicze, społeczne i ekonomiczne zachodzące w przestrzeni. Posiada umiejętności wyszukiwania, zrozumienia, analizy i wykorzystywania potrzebnych informacji pochodzących z różnych źródeł i w różnych formach dla potrzeb analiz przestrzennych zjawisk społecznych, przyrodniczych i ekonomicznych. Umie wykorzystać zdobyta wiedzę do rozstrzygania dylematów pojawiających się w pracy zawodowej.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (10%)
Ma świadomość w prawidłowym i racjonalnym gospodarowaniu przestrzenią na obszarach zurbanizowanych, potrafiąc myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy. W rozwiązaniach projektowych ma świadomość ważności i rozumie pozatechniczne aspekty i skutki działalności inżynierskiej, w tym jej wpływ na środowisko. Ma świadomość swojej roli społecznej w artykułowaniu pozaekonomicznego znaczenia zagospodarowania obszaru zwłaszcza poprzez proces rewitalizacji i rewaloryzacji. Ma świadomość ważności problematyki kształtowania przestrzeni zurbanizowanej i jej wpływu na środowisko. Prawidłowo identyfikuje dylematy związane z rozwojem przestrzeni zurbanizowanych.
Wymagania wstępne:
podstawowa wiedza z zakresu szkoły średniej. Treści kształcenia:
Zieleń w przestrzeni zurbanizowanej – przedmiot, rozwój badań i zadania. Przegląd przestrzennych normatywów w planowaniu zieleni. Uciążliwości klimatu miasta i możliwości jego poprawy za pomocą roślinności. Zieleń miejska jako element kompozycji urbanistycznej i współczesny czynnik miastotwórczy. Zasady kształtowania i projektowania różnych rodzajów terenów zieleni. Dobór roślin proponowanych do warunków miejskich. Literatura:
• Albińska E. 2005. Człowiek w środowisku przyrodniczym i społecznym. Wydawnictwo KUL Lublin.
• Bednarek A. 1979. Wpływ parkowej roślinności drzewiastej, trawników i placów na warunki mikroklimatyczne na przykładzie Warszawy. Zesz. Nauk. SGGW-AR. Leś. Warszawa.
• Czarnecki S., Stawińska E. 1984. Badanie wpływu zieleni na zmniejszenie hałasu w aglomeracjach miejskich. Wpływ zieleni na kształtowanie środowiska miejskiego. IKŚ, Warszawa.
• Czerwieniec M., Lewińska J. 1996. Zieleń w mieście. IGPiM, Warszawa.
• Forrest M. 2006. Landscape trees and shrubs selection use and management. CABI.
• Klaus I. Scott, James R. Simpson, and E. Gregory McPherson. 1999. Effects of tree cover on parking lots microclimate and vehicle emission, Journal of Arboriculture 25(3): 120-142.
• Kawoń K., Żmuda S. 1977. Rola zieleni w kształtowaniu środowiska człowieka regionów przemysłowo-miejskich. Studia nad ekonomiką regionu. T 8, Śląski Instytut Naukowy, Katowice.
• Łukasiewicz A. 1989. Drzewa w środowisku miejsko-przemysłowym. Życie drzew w skażonym środowisku. Mon. Popul. Nasze drzewa leśne t. 21, Inst. Dendrologii PAN, Poznań-Warszawa.
• Łukasiewicz A., Łukasiewicz Sz. 2006. Rola i kształtowanie zieleni miejskiej. Wydawnictwo Naukowe UAM.
• Oleksyn H. 2011. Kompozycja roślinne w kształtowaniu terenów zieleni. Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
• Seneta W., Dolatowski J. 2009 Dendrologia. PWN Warszawa.
• Szczepanowska H.B. 2009. Drzewa w mieście. Hortpress.
• Szczepanowska H.B. 2009. Synteza badań i założenia merytoryczne metody wyceny wartości drzew dla warunków polskich. IGPiM. Warszawa.
• Szulc A. 2013. Zielone miasto. Zieleń przy ulicach. Wydawnictwo ZSP Warszawa.
• Zachariasz A. 2006. Zieleń jako współczesny czynnik miastotwórczy. Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej im. T. Kościuszki.
• Wejchert K. 1984. Reprint. Elementy kompozycji urbanistycznej Wydawnictwo Arkady Warszawa.
• Wójcicka I. 1971. Uciążliwości klimatu miast i możliwości jego poprawy za pomocą roślinności. Inst. Urb. I Arch. Warszawa.
• Ustawa o ochronie przyrody (Dz.U. nr 92 poz. 880 z 16 kwietnia 2004 r.).
• Ustawa prawo budowlane (Dz.U. nr 89 poz. 414 z 7 lipca z 1994 r.).
• Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 462 z 25 kwietnia 2012 r.).
Metody oceny:
▫ zaliczenie w formie pisemnej podstaw teoretycznych zawartych w treściach kształcenia;
▫ aktywny udział w wykładach;
▫ obecność na ćwiczeniach;
▫ zadania cząstkowe – analizy i projekty.
Uwagi: