Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
PSN20300o16Rok / Semestr:
2016/2017 zimowyNazwa:
Socjologia wsiKierunek:
Ogólnouczelniane - przedmioty społeczne i humanistyczneTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
0Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
18 / 0 / 0Prowadzący:
dr Barbara SzczepańskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza: Zna terminologię, stosowaną w naukach humanistycznych i społecznych, rozumie jej źródła oraz zastosowania w obrębie pokrewnych dyscyplin naukowych: ma rozszerzoną wiedzę społeczną i humanistyczną.
Umiejętności: Posiada umiejętność poszukiwania, analizy i twórczego wykorzystywania informacji. Potrafi analizować i interpretować zjawiska społeczne. Samodzielnie planuje własną karierę zawodową lub naukową.Kompetencje:
Rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie oraz aktualizowania wiedzy. Potrafi współdziałać i pracować w grupie. Potrafi myśleć i działać kreatywnie.Wymagania wstępne:
Ogólna wiedza z zakresu szkoły średniej.Treści kształcenia:
Problemy polskiej wsi i rolnictwa w perspektywie historycznej. Zmiany w społecznościach wiejskich. Makroekonomiczne i społeczno-kulturowe uwarunkowania zmian. Aktualna sytuacja wsi i rolnictwa. Procesy społeczne oraz ekonomiczne determinowane gospodarką rynkową. Badania empiryczne procesów i zjawisk zachodzących w społecznościach wiejskich. Podejścia teoretyczne przyjmowane przez badaczy w opisie i wyjaśnianiu rzeczywistości społeczno-ekonomicznej obszarów rustykalnych. Zmieniająca się rola państwa i jego systemu instytucjonalnego w kreowaniu zmian w społecznościach wiejskich i w polskim rolnictwie. Polityka rolna i polityka rozwoju obszarów wiejskich po akcesji do Unii Europejskiej. Scenariusze rozwoju wsi i rolnictwa formułowane przez badaczy i polskie elity polityczne. Postęp rolniczy i procesy jego wnoszenia do rolnictwa indywidualnego. Paradygmat rozwoju zrównoważonego, rozwoju endogennego, wielofunkcyjnego rozwoju wsi i rolnictwa. Rola zasobów: kapitałów społecznych i kulturowych mieszkańców wsi.Literatura:
Bukraba-Rylska I. Socjologia wsi polskiej, Warszawa 2008, PWN.
Gorlach K., Socjologia obszarów rustykalnych, Warszawa 2005, Scholar.
Kłopot S.W., Procesy dostosowawcze do mechanizmów gospodarki rynkowej w rolnictwie indywidualnym (na przykładzie województwa wrocławskiego), Wrocław 1996, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego.
Szafraniec K. (red.), Kapitał ludzki i zasoby społeczne wsi. Ludzie-społeczność lokalna-edukacja, Warszawa 2006, IRWiR PAN.
Wilkin J. (red.), Wielofunkcyjność rolnictwa. Kierunki badań, podstawy metodologiczne i implikacje praktyczne, Warszawa 2010, IRWiR PAN.Metody oceny:
Końcowa ocena z kursu stanowi składową punktacji w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Sumowane są punkty uzyskane ze sprawdzianu pisemnego, aktywności, udziału w dyskusjach, frekwencji oraz wykonania zadań dodatkowych. Wiedza weryfikowana jest podczas sprawdzianu pisemnego. Sprawdzian pisemny zawiera dwa pytania problemowe, umożliwiające ocenę umiejętności. Kompetencje społeczne są oceniane w oparciu o udział w zajęciach i dyskusjach tematycznych, frekwencję oraz wykonanie zadań dodatkowych. Wymagany poziom niezbędny do zaliczenia przedmiotu: 60%Uwagi:
Wykłady, z elementami dyskusji.