ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BSRS10039o16
Rok / Semestr: 2016/2017 zimowy
Nazwa: Kultury in vitro w biotechnologii
Kierunek: Biotechnologia stosowana roślin
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 5
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Renata Galek
Język: polski


Efekty kształcenia: Student opisuje procesy genetyczne oraz doskonalenia roślin użytkowych. Potrafi wyjaśnić procesy somatycznej embriogenezy oraz fuzji protoplastów. Rozumie procesy zachodzące w kulturach in vitro podczas prowadzenia mikrorozmnażania roślin, uwalniania ich od patogenów, selekcji na stresy abiotyczne, haploidyzacji, otrzymywania nowej zmienności na drodze indukowania mutacji czy wykorzystania zmienności somaklonalnej. Posiada wiedzę na temat podstawowych technik, narzędzi i urządzeń badawczych stosowanych w technikach in vitro. Definiuje podstawowe terminy z zakresu kultur in vitro.

Kompetencje: Student potrafi ocenić przydatność i wybrać odpowiednią technikę in vitro do mikrorozmnażania czy też homozygotyzacji materiałów. Posiada umiejętność zaplanowania i przeprowadzenia eksperymentu zmierzającego do opracowania wydajnej metody regeneracji oraz efektywnej inicjacji kultur i ich dalszego prowadzenia aż do aklimatyzacji. Przygotowuje opracowanie pisemne w formie sprawozdania z ćwiczeń. Potrafi współpracować w grupie przyjmując w niej różne role, jest odpowiedzialny za pracę własną i zespołową Pracując w laboratorium jest w pełni odpowiedzialny za powierzony mu sprzęt. Rozumie i przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Wymagania wstępne: Botanika, biochemia, genetyka i hodowla roślin

Treści kształcenia: Praktyczne i badawcze wykorzystania różnych technik z zakresu roślinnych kultur tkankowych: uproszczenie i przyspieszenie selekcji; masowa produkcja zdrowego materiału roślinnego, w tym elitarnego; otrzymywanie nowych odmian z wykorzystaniem indukowanych i spontanicznych mutacji, fuzji protoplastów,embryo rescue, oraz transgenezy; wtórne metabolity; systemy bioreaktorowe; przechowywania germplazmy – w warunkach spowolnionego wzrostu i przy pomocy krioprezerwacji.

Literatura: - Biotechnologia roślin. 2007; 2009. Pod red. S. Malepszego. PWN, Warszawa; Komórki roślinne w warunkach stresu. Tom II. Komórki in vitro. Pod red. A. Woźnego i K. Przybył. Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań, 2004; - Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. 2009. Pod red. Barbary Michalik. PWRiL; T.A.

Metody oceny: ŚREDNIA OCEN - ĆWICZENIA, WYKŁADY

Uwagi: DO 15 OSÓB W GRUPIE ĆWICZENIOWEJ