Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NBSS20169f10Rok / Semestr:
2010/2011 zimowyNazwa:
Biotechnologia grzybówKierunek:
BiotechnologiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
1Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 0 / 0Prowadzący:
dr Regina StempniewiczJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student po ukończeniu kursu zna sposoby biokonwersji odpadów przemysłowych, głównie rolno-spożywczego, w białko (SCB) i tłuszcz mikrobiologiczny (SCO). Będzie znał zasady doboru mikroorganizmów (drożdży i grzybów strzępkowy) do kultur starterowych wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Student zna budowę, biosyntezę i działanie toksyny killerowej, mechanizmy syntezy białka killerowego oraz potrafi wyjaśnić sposoby oddziaływania toksyny killerowej na mikroorganizmy.Kompetencje:
Studenci potrafią zaproponować procesy biokonwersji odpadów przemysłu rolno-spozywczego w bialko (SCB) i tłuszcz mikrobiologiczny (SCO) oraz procesy biotechnologiczne z udziałem drożdży killerowych. Student potrafi określić pozytywne i negatywne aspekty występowania grzybów w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Umie przewidzieć zmiany zachodzące pod wpływem tej mikroflory i przeciwdziałać ich negatywnym skutkom. Będzie umiał również rozpoznać stopień skażenia produktów rolno-spożywczych grzybami strzępkowymi na podstawie obecności ich metabolitów w środowisku.Wymagania wstępne:
Biochemia, Mikrobiologia Ogólna, Mikrobiologia ŻywnościTreści kształcenia:
Niekonwencjonalne technologie produkcji biomasy drożdży i grzybów w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym. Produkcja tłuszczy mikrobiologicznych. Występowanie i rola grzybów w produktach spożywczych pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Drożdże Geotrichum candidum i ich znaczenie w żywności. Wykorzystanie drożdży G. candidum jako kultur starterowych w procesie słodowania. Inne możliwości zastosowania G. candidum. Zjawisko killerowe u drożdży.
Literatura:
1. Biomass in Biotechnology, Boze H., Moulin G., Galzy P., ed. Rehm H.J. and Reed G., Weinheim 1995.
2. Biotechnologia żywności, Red. Bednarski W., Reps A., Wydawnictwo Naukowo-Techniczne, Warszawa 2001.
3. Handbook of Food Spoilage Yeasts, Second Edition, Deak T., CRC Press, Inc. 2007.
4. Food Microbiology, Adams M. R., Moss M. O., The Royal Society of Chemistry Publ., Cambridge 1997
Metody oceny:
egzamin pisemnyUwagi: