Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISS20188o10Rok / Semestr:
2010/2011 zimowyNazwa:
Ochrona wód powierzchniowychKierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. inż. Stanisław CzabanJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student po ukończeniu kursu potrafić ocenić wpływ zagospodarowania zlewni na jakość wód powierzchniowych. Umie wykonać klasyfikacji wód. Swobodnie porusza się w zagadnieniach związanych z wdrażaniem Ramowej Dyrektywy Wodnej w ramach Unii Europejskiej.Kompetencje:
Po ukończeniu przedmiotu student potrafi ocenić jakość wód powierzchniowych. Zna zasady kwalifikacji wód w Polsce i innych krajach. Umie zastosować bazy danych o jakości wód w swojej pracy zawodowej. W szczególności potrafi wykorzystać metody statystyczne w ochronie wód. Potrafi ocenić wpływ zagospodarowania zlewni na jakość wód. Umie zaplanować monitoring zgodny z zasadami Ramowej Dyrektywy Wodnej. Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Obieg wód. Podstawowe pojęcia i definicje. Własności i skład chemiczny wód powierzchniowych. Wpływ procesów biologicznych na jakość wód. Zasady klasyfikacji wód powierzchniowych. Bazy danych niezbędne do oceny jakości wód powierzchniowych. Metody statystyczne stosowane do opisu jakości wód. Gospodarowanie przestrzenią a jakość wód. Jakość wód powierzchniowych w Polsce. RDW. Identyfikacja części wód. Identyfikacja presji i oddziaływań. Zasady planowania monitoringu zgodne z RDW.Literatura:
Chełmicki W., 1997: Degradacja i ochrona wód. Wydawnictwo UJ, Kraków.
Dojlido J., 1998: Chemia wody. Arkady, Warszawa.
Kabata-Pendias A., Pendias H., 1993; Biogeochemia pierwiastków śladowych. PWN, Warszawa.
Nachlik E. i in., 2004: Identyfikacja i ocena oddziaływań antropogenicznych na zasoby wodne dla wskazania części wód zagrożonych nieosiagnięciem celów środowiskowych. Monografia 318. Politechnika Krakowska, Kraków.
Strony internetowe Ministerstwa Środowiska, Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska.
Wytyczne metodyczne do opracowania typologii, warunków referencyjnych i systemów klasyfikacji wód przejściowych i przybrzeżnych, http://www.bgw.gov.pl/wfd/.
Wytyczne horyzontalne do stosowania terminu „część wód” w kontekście Ramowej Dyrektywy Wodnej. http://www.bgw.gov.pl/wfd/.
Opracowywanie wytycznych metodycznych do utworzenia sieci interkalibracyjnej. http://www.bgw.gov.pl/wfd/.
Wytyczne do utworzenia sieci interkalibracyjnej oraz przeprowadzenia ćwiczenia interkalibracyjnego. http://www.bgw.gov.pl/wfd/.
Wytyczne metodyczne do monitoringu zgodnego z Ramową Dyrektywą Wodną. http://www.bgw.gov.pl/wfd/.
Metody oceny:
Egzamin pisemny, zaliczenie –projekt; 60 % wiedzy potrzebny do zaliczenia.Uwagi: