ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20101o12
Rok / Semestr: 2012/2013 zimowy
Nazwa: Zagrożenia, ekologia i ochrona torfowisk
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Klara Tomaszewska
Język: polski


Efekty kształcenia: student zapoznaje się z ekosystemem bagiennym. Uczy się jakie są typy torfowisk w Polsce i Europie oraz sposoby ich powstawania. Szczególną uwagę zwraca się na roślinność terenów bagiennych i rozpoznawanie na jej podstawie typów torfowisk. Student zdobywa wiedzę o sposobach badania historii rozwoju torfowisk. Uczy się, w jaki sposób wykorzystuje się torfowiska i torf oraz jakie to może stanowić zagrożenie dla środowiska. Zapoznaje się z możliwościami renaturyzacji różnych typów torfowisk. Uczy się odróżniania pojęć torf i torfowisko.

Kompetencje: opanowanie przedstawianego materiału umożliwia prawidłową ocenę gruntów np. gminy, a tym samym pomaga w ustalaniu planów zagospodarowania przestrzennego. Umożliwia także podejmowanie i planowanie działań prowadzących do ochrony lub rekultywacji terenów bagiennych zgodnie ze współczesnymi trendami ochrony środowiska.

Wymagania wstępne: botanika, gleboznawstwo

Treści kształcenia: Torfowisko a torf. Typy i sposoby powstawania torfowisk. Roślinność torfowisk. Klasyfikacja torfów. Rozpoznawanie torfu i torfowisk po roślinach. Elementy stratygrafii i palinologii. Wykorzystanie gospodarcze torfowisk i torfu. Melioracje i degradacja torfowisk. Sposoby renaturyzacji różnych typów torfowisk. Ochrona ekosystemu bagiennego..

Literatura: 1. Ilnicki P. 2002. Torfowiska i torf. Wydawnictwo AR w Poznaniu;
2. Tobolski K. 2000. Przewodnik do oznaczania torfów i osadów jeziornych. PWN Warszawa;
3. Tobolski K. 203. Torfowiska (na przykładzie Ziemi Świeckiej). Wydawca: Towarzystwo Przyjaciół Dolnej Wisły, Świecie.


Metody oceny: zaliczenie i egzamin rygorowy na koniec semestru

Uwagi: