Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NTSS10051o10Rok / Semestr:
2010/2011 zimowyNazwa:
Maszynoznawstwo ogólne i przemysłu spożywczegoKierunek:
Technologia Żywności i Żywienie CzłowiekaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
1Punkty ECTS:
10Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 60 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Eugeniusz KamińskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Podczas kursu zimowego student nabywa wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie ogólnych podstaw techniki, materiałów stosowanych w budowie maszyn i urządzeń w przemyśle rolno- spożywczym, podstawowych obliczeń w zakresie mechaniki technicznej i wytrzymałości materiałów, części maszyn, elektrotechniki, urządzeń pomiarowych,
Podczas kursu letniego student zapoznaje się z podstawowymi maszynami i urządzeniami stosowanymi w przemyśle spożywczym, ich charakterystyką techniczną i zastosowaniem. Dobór maszyn i urządzeń dla poszczególnych technologii.
Kompetencje:
Ukończenie kursu zapewnia umiejętność w zakresie działania, doboru i zastosowania maszyn i urządzeń w przemyśle spożywczym, takich jak pompy, wentylatory, sprężarki, silniki elektryczne, urządzenia transportowe, urządzenia czyszczące i separacyjne, urządzenia rozdrabniające urządzenia filtrujące i odpylające, myjki, suszarki, urządzenia chłodnicze.Wymagania wstępne:
Podstawowe wiadomości z fizyki i matematykiTreści kształcenia:
Podstawowe wiadomości w zakresie: materiałoznawstwo, mechanika techniczna części maszyn, elektrotechnika, pompy, wentylatory, sprężarki, silniki elektryczne, urządzenia transportowe, urządzenia czyszczące i separacyjne, urządzenia rozdrabniające urządzenia filtrujące i odpylające, myjki, suszarki, urządzenia chłodnicze.Literatura:
1.Glaser R. Materiały do ćwiczeń z maszynoznawstwa i aparatury przemysłu spożywczego i chemicznego. Skrypty Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu 1995.
2.Błasiński K., Pyć W., Rzycki E :Maszyny i aparatura przemysłu spożywczego. Politechnika Łódzka 1994.
3.Chwiej M. Aparatura przemysłu spożywczego. PWN. Warszawa 1979.
4.Szczepański R., Budny J. Pracownia maszynoznawstwa przemysłu spożywczego. Wydawnictwo ART. Olsztyn 1997.
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń na podstawie kolokwiów w I i II semestrze. Wykłady zakończone egzaminem po II semestrze.Uwagi:
Przedmiot realizowany w semestrze 1 i 2 w wymiarze: semestr 1 - wykłady 15 godzin, ćwiczenia 30 godzin, 4 ECTS; semestr 2 - wykłady 15 godzin, ćwiczenia 30 godzin, 6 ECTS. Egzamin po drugim semestrze.