ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS10141o10
Rok / Semestr: 2010/2011 letni
Nazwa: Mechanizacja i podstawy automatyzacji
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Deta Łuczycka
Język: polski


Efekty kształcenia: Student posiada wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności umożliwiające samodzielny dobór typowej aparatury automatycznej regulacji oraz orientuje się w zakresie istniejących na rynku rozwiązań technicznych.

Kompetencje: Opanowany zakres wiadomości z dziedziny automatyki pozwala na zrozumienie tekstów technicznych z tego zakresu oraz umożliwia prowadzenie uzgodnień technicznych ze specjalistami automatykami.

Wymagania wstępne: matematyka, fizyka

Treści kształcenia: Opis matematyczny obiektów i układów automatyki. Zasady kodowania i przesyłania sygnałów. Komputerowe sterowanie pomiarem. Czujniki, przetworniki, mierniki i rejestratory wielkości fizycznych. Zasady regulacji wielkości fizycznych. Analogowe i cyfrowe regulatory laboratoryjne i przemysłowe. Elementy i układy automatyki zabezpieczeniowej.. Zastosowanie układów sterowania i regulacji automatycznej w technologii żywności.

Literatura: 1. Materiały do wykładów i ćwiczeń dostarczane przez prowadzącego w formie elektronicznej (MS Word i MS Power Point); 2. Dębowski A. 2008: Automatyka. Podstawy teorii WNT; 3. Głocki W. 2008 Układy cyfrowe WSiP; 4. Grzybek A., Gdzybek S. 2009 Urządzenia i systemy mechatroniczne – cz 1 i 2 Rea; 5. Kostro J. 2007: Elementy , urządzenia i układy automatyki WSiP; 6. Piotrowski J. 2009: Pomiary. Czujniki pomiarowe wybranych wielkości fizycznych i składu chemicznego WNT; 7. oraz inne podane w spisie literatury w materiałach elektronicznych i na wykładach.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń i wykładu po semestrze 6, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60 %.

Uwagi: