ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IAN10033o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Projektowanie obiektów architektury krajobrazu I
Kierunek: Architektura Krajobrazu
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 9 / 18 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. arch. Irena Niedźwiecka-Filipiak
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po ukończeniu kursu powinien być przygotowany do wykonywania projektów o wyższym stopniu złożoności zgodnie z obowiązującymi normami rysunkowymi; powinien znać oznaczenia materiałów budowlanych, zasady wymiarowania i wykonywania opisów. Musi opanować umiejętność projektowania, dobór i wykorzystanie metod, źródeł i materiałów, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Kompetencje: opanowanie umiejętność projektowania, doboru i wykorzystania metod, źródeł i materiałów, zgodnie z obowiązującymi przepisami

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Metody projektowania w budownictwie, rodzaje projektowania technicznego, rozwiązania wariantowe, procesy decyzyjne i informacyjne w projektowaniu. Metody heurystyczne, systematyczne, systemowe katalogowe, projektowanie modelowe. Podstawy projektowania w związku z ustaleniami studiów i planów zagospodarowania przestrzennego. Programowanie i projektowanie. Ogólne zasady kompozycji, pojęcia wstępne i definicje. Rytm, układ, system, symetria, asymetria. Wymiary – proporcje – przestrzeń. Ustawy, rozporządzenia i normy w projektowaniu obiektów architektury krajobrazu. Płaszczyzny i bryły, współgranie w przestrzeni. Skala człowieka – skala projektu, modulatory, podstawy ergonomii. Elementy składowe projektu i kompozycji: funkcja, forma, konstrukcja. Rola funkcji obiektu, zgodność funkcji z konstrukcją i formą. Rola konstrukcji obiektu. Rola materiału i jego związki ze środowiskiem i otoczeniem. Faktura i barwa materiału, efekty kolorystyczne i formalne. Ochrona konserwatorska, rewaloryzacja założeń ogrodowych i krajobrazowych. Strefy ochronne, adaptacja do potrzeb współczesnych. Zasady kompozycji, kompozycja brył architektonicznych, kształtowanie form, kompozycja płaszczyzn i elewacji. Podstawowe wytyczne do projektowania oraz obowiązujące przepisy. Budynki mieszkalne (jedno- i wielorodzinne), Budynki użyteczności publicznej (usługi, handel, oświata, służba zdrowia, kultura, rekreacja). Powiązanie obiektu z otoczeniem. Ochrona i kształtowanie środowiska w fazie projektowania. Wpływ działalności człowieka na otoczenie, przekształcanie i degradacja środowiska przyrodniczego. Działania harmonijne i dysharmonijne, asonanse i dysonanse. Destrukcyjna działalność budownictwa. Rola zieleni w projektowaniu. Powiązanie wnętrza z otoczeniem, możliwości stosowania zieleni do korekty i retuszu rozwiązań architektonicznych i przestrzennych. Wpływ klimatu na rozwiązania projektowe, kształtowanie mikroklimatu. Światło naturalne i sztuczne. Złudzenia optyczne. Dźwięki, ochrona przeciwdźwiękowa, izolacyjność akustyczna.

Literatura: 1. Bogdanowski J.: „Kompozycja i planowanie w architekturze”, Wrocław- Kraków 1976. 2. Böhm A.: „Architektura krajobrazu. Jej początki i rozwój”, Wyd. Kraków 1994. 3. Mieszkowski Z.: Elementy projektowania architektonicznego, Wyd. Warszawa 1975. 4. Neufert P.: „Podręcznik projektanta architektoniczno-budowlanego. Wyd. Warszawa 2003. 5. Czasopisma, katalogi informatory przydatne w projektowaniu.

Metody oceny: zaliczenie ćwiczeń, egzamin

Uwagi: semestr 2