Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS20115o11Rok / Semestr:
2011/2012 letniNazwa:
ParazytologiaKierunek:
BiologiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr Marcin PopiołekJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Po zakończeniu kursu student będzie posiadał wiedzę teoretyczną o podstawowych grupach zwierząt pasożytniczych, ich biologii i ekologii, sposobach zarażania, wywoływanych przez nie parazytozach, profilaktyce oraz metodach zwalczania. Ponadto nabędzie praktyczne umiejętności, umożliwiające prowadzenie podstawowej diagnostyki laboratoryjnej oraz identyfikację ważniejszych pasożytów zwie-rząt i człowiekaKompetencje:
Ukończenie kursu umożliwia pracę w laboratorium diagnostycznym, a także prowadzenie badań parazytologicznych w aspekcie medycznym i weterynaryjnym. Wymagania wstępne:
zoologia bezkręgowców, zoologia kręgowców. Treści kształcenia:
biologia i ekologia ekto i endopasożytów; przystosowania do pasożytniczego trybu życia; cykle rozwojowe pasożytów; sposoby zarażania żywicieli; chorobotwórczość, metody zwalczania i profilaktyka parazytoz i zoonoz; układ pasożyt-żywiciel; rodzaje materiałów badawczych, metody ich pobierania i konserwacji; metody wykrywania oraz identyfikacja pasożytów zwierząt i człowieka.Literatura:
Gundłach J.L. Sadzikowski A.B.: Parazytologia i parazytozy zwierząt i człowieka. PWRiL, Warszawa, 2004.
Kadłubowski R., Kurnatowska A.: Zarys parazytologii lekarskiej. PZWiL, Warszawa, 2001.
Lonc E., Złotorzycka J.: Ćwiczenia z parazytologii dla studentów biologii. Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław, 1995.
Stefański W. Żarnowski E.: Rozpoznawanie inwazji pasożytniczych u zwierząt. PWRiL, Warszawa, 1971.
Zajac A.M., Conboy G.A.: Veterinary clinical parasitology. Blackwell Publishing, Ames, Iowa, 2006.
Metody oceny:
praktyczne zaliczenie ćwiczeń po semestrze, egzamin testowy po semestrze; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%. Uwagi: