Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS10145f11Rok / Semestr:
2011/2012 zimowyNazwa:
Biogeochemiczne aspekty przemiany pierwiastkówKierunek:
BiologiaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Stanisław J. PietrJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student w czasie kursu zdobywa wiedzę na temat roli drobnoustrojów w przemianach pierwiastków biogennych (azot, fosfor, siarka, żelazo) oraz pierwiastków śladowych w biosferze. W szczególności poznaje procesy redukcyjno-oksydacyjne prowadzone w warunkach tlenowych i beztlenowych przez drobnoustroje chemolitotroficzne oraz chemoorganotroficzne oraz rolę czynników środowiskowych wywierających wypływ na te procesy. Student potrafi określić rolę procesów biotycznych i abiotycznych w uruchamianiu pierwiastków biogennych oraz śladowych w środowisku oraz ich wpływu na kształtowanie układów biotycznych w ekosystemach. Ponadto student potrafi dokonać doboru czynników modyfikujących procesy przemian pierwiastków biogennych i śladowych.Kompetencje:
Pozytywne zaliczenie przedmiotu daje podstawy do pracy z mikroorganizmami czynnymi w przemianach pierwiastków biogennych i śladowych. Student potrafi zaplanować proste doświadczenia w celu określenia czynników wpływających na procesy przemian różnych pierwiastków. Potrafi zbadać aktywność procesów redukcyjno-oksydacyjnych w glebach, wodach oraz osadach pod wpływem oraz ocenić wpływ różnych czynników antropogenicznych na te procesy. Ponadto, zna różne sposoby oddziaływania na procesy przemian pierwiastków biogennych w różnych niszach ekologicznych. Ma świadomość pozytywnego i negatywnego wpływu tych procesów na jakość żywności, pasz oraz na środowisko i możliwości ich wykorzystania w procesach przemysłowych i rekultywacji.Wymagania wstępne:
biochemia, biologia, botanika, chemia, fizjologia roślin, fizjologia zwierząt, mikrobiologiaTreści kształcenia:
Przemiany pierwiastków biogennych i śladowych w środowisku, metabolizm tlenowy i beztlenowy; rola i możliwości wykorzystania drobnoustrojów w procesach transformacji pierwiastków biogennych śladowych.Literatura:
Libidusz Z., Kowal K., Żakowska Z.: Mikrobiologia techniczna. 2007.
Kabata-Pendias A., Pendias H.: Biogeochemia pierwiastków śladowych. 1999.
Lityński T., Jurkowska H. Żyzność gleby i odżywianie się roślin. 1982.
Waleńczak Z.: Geochemia organiczna. 1987.
Weiner J.: Życie i ewolucja biosfery. 2003.
Metody oceny:
Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń; obowiązkowy, pisemny egzamin; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu - 66%, na ocenę ostateczną wpływa w jednakowym stopniu ocena z ćwiczeń i z egzaminu.Uwagi: