Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS20180o11Rok / Semestr:
2011/2012 letniNazwa:
Techniki hodowli tkankowej i komórkowejKierunek:
BiologiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. Wojciech Kruszyński, dr Magdalena MoskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student w czasie kursu nabywa wiedzę teoretyczną z zakresu technik, metodyki i zastosowania hodowli komórkowych i tkankowych organizmów roślinnych i zwierzęcych oraz umiejętności praktyczne umożliwiające prowadzenie hodowli komórkowych w podstawowym zakresie. W szczególności nabywa umiejętność zakładania i prowadzenia krótkoterminowych hodowli komórkowych (dobierania odpowiednich naczyń i podłoży hodowlanych), opracowywania hodowli, wykonywania preparatów cytogenetycznych, ich barwienia i prawidłowej analizy.Kompetencje:
Ukończenie kursu przygotowuje do pracy w laboratoriach diagnostycznych, a także umożliwia prowadzenie badań cytogenetycznych. Wymagania wstępne:
histologia, genetyka, biochemia, fizjologiaTreści kształcenia:
Rodzaje hodowli tkankowych oraz materiał w nich stosowany, roślinne kultury komórek i tkanek, zwierzęce kultury komórek i tkanek, zastosowanie hodowli komórkowych i tkankowych w biologii, medycynie i weterynarii, przygotowywanie i techniki wybarwiania preparatów cytogenetycznych (barwienie konwencjonalne i różnicujące, FISH), sporządzanie kariogramów i ich analiza, podstawy diagnostyki cytogenetycznej zwierząt i człowieka, techniki barwienia komórek rozrodczych.
Literatura:
Stokłosowa S. (red.). 2006. Hodowla komórek i tkanek. PWN. Warszawa
Rogalska S., Małuszyńska J., Olszewska M.J. 2005. Podstawy cytogenetyki roślin. PWN. Warszawa
Świtoński M., Słota E., Jaszczak K. 2006. Diagnostyka cytogenetyczna zwierząt domowych. Wydawnictwo Akademii Rolniczej im. A. Cieszkowskiego w Poznaniu.
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń, egzamin pisemny, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 60%Uwagi: