ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20233o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: Biologia i ekologia pajęczaków
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. Joanna Mąkol
Język: polski


Efekty kształcenia: Po zakończeniu kursu student będzie legitymował się wiedzą teoretyczną z zakresu biologii i ekologii pajęczaków, pozwalającą na opis i interpretację zachowań pajęczaków w środowisku naturalnym oraz w warunkach hodowlanych.

Kompetencje: Zdobyta wiedza pozwoli na wyróżnianie poszczególnych grup pajęczaków w oparciu o cechy z zakresu biologii i ekologii. Kompetencje absolwenta pozwolą na podjęcie pracy w działach zwierząt bezkręgowych w ogrodach zoologicznych.

Wymagania wstępne: Zoologia bezkręgowców I i II

Treści kształcenia: Bioróżnorodność i rozmieszczenie geograficzne Arachnida. Środowisko życia. Pajęczaki ekosystemów lądowych, wodno-błotnych i wodnych. Dyspersja i wybór siedliska. Cechy fizyczne pajęczaków przekładające się na sukces ewolucyjny - adaptacje morfologiczne i fizjologiczne podstawy zachowań. Strategie związane ze zdobywaniem pokarmu. Biologia rozmnażania i rozwoju. Opieka rodzicielska. Ewolucja mechanizmów obronnych. Interakcje na poziomie wewnątrz- i międzygatunkowym. Życie w grupach.

Literatura: Beccaloni J. 2009. Arachnids. Csiro Publishing. Weygoldt P. 2000. Whip Spiders (Chelicerata: Amblypygi) Their Biology, Morphology and Systematics. Apollo Books, 163 pp. Pinto-da-Rocha R., Machado G., Giribet G. (eds). 2007. Harvestmen. The Biology of Opiliones. Harvard University Press. Krebs J. R., Davies N. B. 2001. Wprowadzenie do ekologii behawioralnej. PWN Warszawa.

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń, zasób wiedzy do zaliczenia: 60%.

Uwagi: