ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BBS20242o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: Genetyczne podstawy bioróżnorodności
Kierunek: Biologia
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Heliodor Wierzbicki, dr Magdalena Moska
Język: polski


Efekty kształcenia: Student w czasie kursu zapoznawany jest z aspektami badania genetycznych podstaw zachowania bioróżnorodności – od różnorodności genetycznej odzwierciedlonej polimorfizmem DNA i zróżnicowaniem pul genowych populacji, przez teorie związane z kształtowaniem się zmienności genetycznej i powstawania nowych form życia, po metody oceny bioróżnorodności genetycznej.

Kompetencje: Ukończenie kursu pozwoli na podjęcie pracy w instytucjach i jednostkach zajmujących się ochroną przyrody (parki narodowe i krajobrazowe, rezerwaty przyrody) i zachowaniem różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt (hodowle zachowawcze, banki nasion, zarodków i nasienia), jak również w ogrodach botanicznych i zoologicznych.

Wymagania wstępne: genetyka molekularna i genetyka populacji, systematyka roślin i systematyka zwierząt

Treści kształcenia: Zmienność genetyczna i czynniki ją kształtujące (1) neutralna teoria ewolucji molekularnej, (1) selekcja rozdzielcza, (3) selekcja zależna od frekwencji alleli, (4) przyczyny i skutki zinbredowania populacji, (5) fragmentacja populacji; metody oceny bioróżnorodności genetycznej: polimorficzność loci, plimorficzność danego locus (PIC), współczynnik heterozygotyczności, współczynnik inbredu, dystans genetyczny; zachowanie bioróżnorodności metodami in situ i ex situ.

Literatura: Biologiczne podstawy ochrony przyrody. Andrew S. Pullin. PWN, 2007. Różnorodność biologiczna Polski. R. Andrzejewwski, A. Wiegle. Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska. Warszawa 2003. Introduction to conservation genetics. Frankham R., Ballou J.D., Briscoe D.A. Cambridge University Press, 2002.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 60%.

Uwagi: