Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NBSS10136f11Rok / Semestr:
2011/2012 zimowyNazwa:
Zwierzęta lab. i ich wykorzystanie w biotechnologiiKierunek:
BiotechnologiaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
7Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
12 / 12 / 0Prowadzący:
dr hab. Anna Chełmońska-SoytaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
student po skończonym kursie zna cele i metody pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi, zna prawa zwierząt laboratoryjnych i wymogi etyczne pracy z takimi zwierzętami, zna podstawowe wymagania sanitarne i zasady prowadzenia hodowli zwierząt laboratoryjnych, zna podstawy anatomii i fizjologii zw. laboratoryjnych, umie pobierać materiał biologiczny od zwierząt laboratoryjnych, zna podstawy genetycznego zróżnicowania i metod genetycznej modyfikacji zw. laboratoryjnych, zna zasady prowadzenia doświadczeń nad zw. lab. z zakresu immunologii, żywienia, farmakologii i toksykologii, umie zaproponować metody alternatywne nie wymagające pracy z żywymi zwierzętamiKompetencje:
Student zna i rozumie cele i ograniczenia badań na zwierzętach laboratoryjnych w celach naukowych i badań przedklinicznych , umie sporządzić wniosek do komisji etycznej, umie zaprojektować proste doświadczenie z wykorzystaniem zw. laboratoryjnych umie zaproponować sposób genetycznej modyfikacji zwierzęcia w celu osiągnięcia ekspresji lub wyciszenia genuWymagania wstępne:
Biochemia, Genetyka, Genetyka molekularna, ImmunologiaTreści kształcenia:
Podstawy etyki i ustawodawstwo dotyczące badań na zwierzętach doświadczalnych, podstawy anatomii, fizjologii, rozrodu, i zachowania zwierząt laboratoryjnych , normy biochemiczne i hematologiczne, zwierzętarnia; organizacja, wymogi sanitarne, podstawy prowadzenia hodowli, podstawy żywienia i diagnostyka deficytów żywieniowych i zróżnicowanie genetyczne zwierząt laboratoryjnych, transgeneza, zwierzęta transgeniczne i nokautowane, badanie ekspresji genów in vivo i ex vivo, badania immunologiczne, farmakologiczne i toksykologiczne, modele zwierząt bezkręgowych i kręgowców niższych, metody biotechnologicznych testów skriningowych „omics”, metody alternatywnego zastosowania hodowli komórkowych i tkankowych.Literatura:
1. „Zwierzęta Laboratoryjne, Metody Hodowli i Doświadczeń” – Jadwiga Brylińska i Janina Kwiatkowska wyd. Universitas, 1996.
2. Genetyka molekularna , P.Węgliński, PWN,2007
3. Ssaki transgeniczne, Bishop J, PWN,2001
Metody oceny:
egzamin pisemny lub ustnyUwagi: