Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISS20161f11Rok / Semestr:
2011/2012 zimowyNazwa:
Recykling tworzyw sztucznych - lab.Kierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. inż. Marek Kozłowski, prof. PWrJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student po ukończeniu kursu zna podstawowe zastosowania i asortyment tworzyw sztucznych, ilość powstających odpadów polimerowych i ich formę. Student potrafi wskazać metodę identyfikacji i sortowania odpadów z tworzyw sztucznych, zna technologie odzysku i recyklingu odpadów. Kompetencje:
Student potrafi praktycznie zastosować zdobytą wiedzę - przetworzyć tworzywo przy użyciu metod stosowanych w przemyśle oraz wykonać badania pozwalające na ocenę właściwości użytkowych.Wymagania wstępne:
Treści kształcenia:
Odpady z tworzyw sztucznych skala problemu w Polsce i UE. Legislacja i logistyka w dziedzinie recyklingu tworzyw sztucznych. Cykl życia i bilans ekologiczny materiałów polimerowych. Operacje przygotowania odpadów do recyklingu. Separacja materiałów wtórnych. Recykling mechaniczny tworzyw sztucznych. Technologie wytłaczania i wtryskiwania w recyklingu. Degradacja materiałów polimerowych. Uszlachetnianie recyklatów z tworzyw sztucznych. Recykling chemiczny. Spalanie z odzyskiem energii. Recykling poliolefin. Recykling PET i PVC. Ekonomia recyklingu. Literatura:
Błędzki A. (red), 1997: „Recykling materiałów polimerowych”, WNT, Warszawa.
Kozłowski M. (red.), 2006: „Recykling tworzyw sztucznych w Europie”, Oficyna Wyd. Politechniki Wrocławskiej, Wrocław.
Kozłowski M. (red.), 1998: „Podstawy recyklingu tworzyw sztucznych”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej, Wrocław.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładów i ćwiczeń na ocenę; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60%.Uwagi: