Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
ROSS10060o12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Fitopatologia ogrodniczaKierunek:
OgrodnictwoTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 6Prowadzący:
dr inż. Krzysztof MatkowskiJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Po kursie studenci znają choroby roślin i czynniki chorobotwórcze. Potrafią zastosować zasady badań chorób roślin. Posiadają wiedzę o współzależnościach między czynnikiem chorobotwórczym a rośliną – gospodarzem, jak również między czynnikiem chorobotwórczym i innymi organizmami. Znają podstawy epidemiologii. Rozumieją dynamikę populacji i czynników chorobotwórczych. Mają wiedzę o biologii najbardziej znanych czynników chorobotwórczych. Znają metody diagnozy i szacowania strat powodowanych przez najgroźniejsze patogeny roślin w ogrodnictwie. Kompetencje:
Specjaliści fitopatolodzy są niezbędni w przedsiębiorstwach pracujących w sektorach rolniczych i ogrodniczych, w organizacjach doradczych i wspomagających, nauczaniu, administracj i instytucjach naukowych oraz w koncernach chemicznych (pestycydy).Wymagania wstępne:
botanika, fizjologia roślin, mikrobiologia, agronomiaTreści kształcenia:
Systematyka, morfologia i fizjologia patogenów roślin. Identyfikacja i diagnostyka czynników chorobotwórczych. Proces chorobowy, i cykle życiowe patogenów. Zależność pomiędzy patogenem a rośliną żywicielska. Biologia odpornościowa. Ekologia i epidemiologia. Strategie ochrony, metody chemiczne i biologiczne. Czynniki abiotyczne w tym niedobory składników pokarmowych. Zagadnienia prawne w tym międzynarodowe.Literatura:
Nauka o chorobach roślin, Borecki Z. PWRiL, 1996
Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych. Sobiczewski P., Schollenberger M. PWRiL, 2002
Plant pathology. Agrios G.N. Academic Press London, 1999.
Metody oceny:
Ćwiczenia – 2-3 kolokwia, wykłady – egzamin ustny lub pisemny po 5 semestrze. Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60 %.Uwagi: