Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RRSS10035o12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Hodowla roślin i nasiennictwoKierunek:
RolnictwoTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. Henryk Bujak, prof. nadzw. UPJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Student zna podstawowe techniki stosowane w genetyce i praktycznej hodowli roślin.
Potrafi opisać właściwości odmian i materiału siewnego. Rozumie podstawowe procesy prowadzące do powstania zmienności genetycznej. Potrafi określić rolę odmiany w kształtowaniu wielkości, jakości i stabilności plonów. Rozumie zależności między rodzajami odmian, a możliwościami ich reprodukcji. Zna podstawowe uregulowania prawne dotyczące własności odmian i reprodukcji materiału siewnego.
Kompetencje:
Ukończenie przedmiotu daje studentowi możliwości pracy w szerokim obszarze produkcji ogrodniczej, rolniczej. Znajomość zależności między rodzajami odmian a możliwościami ich reprodukcji oraz podstawowe uregulowania prawne dotyczące własności odmian i reprodukcji materiału siewnego daje studentowi możliwości pracy i dalszego rozwoju w hodowli roślin, firmach nasiennych, laboratoriach biotechnologicznych czy inspekcji nasiennej. Student może znaleźć zatrudnienie w stacjach oceny odmian lub instytutach rolniczych.Wymagania wstępne:
Genetyka, Fitopatologia, Entomologia, Fizjologia roślinTreści kształcenia:
Pojęcie hodowli roślin i znaczenie postępu biologicznego w produkcji roślinnej. Historia i osiągnięcia polskiej hodowli roślin. Znaczenie zmienności genetycznej w hodowli roślin i metody jej poszerzania. Wykorzystanie różnych mechanizmów genetycznych w krzyżowaniu roślin. Wykorzystanie metod biotechnologicznych w tym markerów molekularnych, metody kultur in vitro i transgenezy w hodowli roślin i nasiennictwie. Hodowla heterozyjna roślin rolniczych i warzywnych. Hodowla roślin samopylnych i obcopylnych .Cele i kierunki hodowli roślin rolniczych. Znaczenie hodowli odpornościowej roślin. Hodowla mutacyjna, poliploidów i roślin rozmnażanych wegetatywnie. Hodowla zachowawcza odmian. Nowe rośliny uprawne a zachowanie zasobów genetycznych. Pojęcie odmiany i jej rodzaje. Uregulowania prawne dotyczące oceny i rejestracji odmian oraz ochrony prawnej odmian na poziomie krajowym, unijnym i międzynarodowym. Produkcja materiału siewnego i jego uszlachetnianie. Literatura:
Simmonds N.W. – Podstawy hodowli roślin. Wyd. PWRiL Warszawa, 1998.
Malepszy S. (red) -Biotechnologia roślin. Wyd. Nauk. PWN Warszawa, 2009.
Michalik B. (red.) -Zastosowanie metod biotechnologicznych w hodowli roślin. Wydawnictwo DRUKROL S.C., Kraków 1996.
Michalik B.(red.)- Hodowla roślin z elementami genetyki i biotechnologii. Wyd. PWRiL, O/Poznań, 2009.
Allard R. W. – Podstawy hodowli roślin.
Duczmal K. W., Tucholska H. – Nasiennictwo.
Hoffman W., Mudra A., Plarre W. – Ogólna hodowla roślin
M. Jassem – Hodowla roślin.
Rochalska M., Orzeszko-Rywka A. – Przewodnik do ćwiczeń z nasiennictwa
Tarkowski Cz. - Genetyka, hodowla roślin i nasiennictwo.Wyd. Akademii Rolniczej w Lublinie, 1995.
Metody oceny:
Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń. Egzamin pisemny; zasób wiedzy do zaliczenia 60%. Na ocenę przedmiotu wpływa w 50% zaliczenie ćwiczeń, i w 50% egzamin.Uwagi: