ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS20120f11
Rok / Semestr: 2011/2012 letni
Nazwa: Żywność ekologiczna
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 1
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 0 / 0
Prowadzący: dr inż. Aneta Wojdyło
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po zakończeniu kursu ma wiedzę w zakresie produkcji żywności ekologicznej. Student wie jakie są różnice w procesie produkcyjnym żywności roślinnej i zwierzęcej. Efektem kształcenia jest przeprowadzenie procesu technologicznego.

Kompetencje: Student potrafi scharakteryzować różnice pomiędzy żywnością ekologiczną a żywnością tradycyjną. Student potrafi opracować technologicznie receptury zgodne z wytycznymi i restrykcjami prawnymi związanymi z procesem produkcji wynoście ekologicznej.

Wymagania wstępne: Ogólna technologia żywności, Technologie specjalizacyjne

Treści kształcenia: Regulacje prawne związane z przetwórstwem żywności ekologicznej (Polskie i Unijne regulacje prawne). Zasady i cele ekologicznego systemu uprawy zbóż, owoców i warzyw oraz chowu zwierząt. Produkty ekologiczne z okresu przestawiania sposobu uprawy. Rolnictwo ekologiczne i jego wpływ na jakość żywności. Żywność ekologiczna a konwencjonalna; konwencjonalny produkt zawierający składniki ekologiczne. Żywność ekologiczna zasady produkcji, kontroli i znakowania. Ekologiczny przetworzony produkt spożywczy oraz etykieta przetworzonego produktu ekologicznego. Walory żywności ekologicznej- prawda i mity. Ekologiczne metody przetwarzania i przechowywania żywności wraz z głównymi kierunkami innowacji w przetwórstwie ekologicznym. System kontroli i certyfikacji w rolnictwie ekologicznym. Dynamika rozwoju przetwórstwa produktów ekologicznych. Stan rynku i perspektywy rozwoju żywności ekologicznej na świecie i w Polsce. Problemy rynku i marketingu produktów ekologicznych w Polsce. Konsumenckie kryteria oceny żywności ekologicznej (bariery zakupu produktów ekologicznych w opinii konsumentów). Kanały dystrybucji żywności ekologicznej.

Literatura: 1. Binder F., Jakość żywności. Rolnictwo ekologiczne – od teorii do praktyki, Stowarzyszenie Ekoland, Warszawa 1993; 2. Rozporządzenie Rady EWG nr 2092/91 z 24 czerwca 1991 r. w sprawie rolnictwa ekologicznego oraz oznakowania jego produktów i środków spożywczych; 3. Sołtysiak U., Rolnictwo ekologiczne – od teorii do praktyki, Stowarzyszenie Ekoland, Warszawa 1993; 4. Sołtysiak U., Rolnictwo ekologiczne. Encyklopedia agrobiznesu, Fundacja Innowacyjna, Warszawa 1998; 5. Szczucki C., Pojęcie i zakres znaczeniowy cech składających się na jakość produktów mięsnych, „Przemysł Spożywczy” 1971, nr 10; 6. Śmiechowska M., Perspektywy produkcji i konsumpcji żywności ekologicznej w celu poprawy stanu zdrowia polskiego społeczeństwa, Materiały Kongresu Polskiej Gospodarki Żywnościowej i Nauki o Żywieniu Człowieka, Warszawa 2000; 7. Świda J., Badanie preferencji konsumenckich mleka i jego przetworów, Praca doktorska, Wydział Towaroznawstwa, AE w Krakowie, Kraków 1999; 8. Żuchowski J., Mirowska E., Zdrowsza żywność w aspektach rolnictwa proekologicznego [w:] Ekologia wyrobów, Materiały konferencji naukowej, AE w Krakowie, Kraków 2000.

Metody oceny:

Uwagi: