Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NTSS10140o11Rok / Semestr:
2011/2012 letniNazwa:
Gospodarka wodno-ściekowa i energetycznaKierunek:
Technologia Żywności i Żywienie CzłowiekaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr inż. Agnieszka Nawirska-OlszańskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student po ukończeniu kursu ma podstawowe wiadomości z zakresu zanieczyszczeń wód powierzchniowych i podziemnych oraz metod ich usuwania ze szczególny uwzględnieniem technologii stosowanych w przemyśle spożywczym. Po zakończeniu kursu student umie określić rodzaj i wielkość zanieczyszczeń w ściekach przemysłu spożywczego, a także zna metody ich oczyszczania. Student zna również podstawowe pojęcia z zakresu energetyki oraz problemy energetyczne, w tym zapotrzebowanie na energię i parę występujące w zakładach przemysłu spożywczego.Kompetencje:
Student po zakończeniu kursu potrafi zaprojektować układ gospodarki wodno-ściekowej oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną i parę dla linii technologicznej w zakładzie branży spożywczej. Potrafi obliczyć dobowe zapotrzebowanie na wodę gospodarczą i technologiczną oraz ilość odprowadzanych ścieków. Wymagania wstępne:
grafika inżynierska, matematyka, fizyka, chemia fizyczna, mikrobiologia
Treści kształcenia:
Charakterystyka gospodarki wodno-ściekowej i energetycznej w zakładach przemysłu spożywczego. Dobowy bilans zapotrzebowania na wodę i ilość odprowadzanych ścieków. Bilanse energetyczne, wykresy obciążeń. Nośniki energii, gospodarka energią, parą, paliwami w zakładzie, Czynniki wpływające na racjonalną gospodarkę wodno-ściekowa i energetyczną w zakładzie. Literatura:
1. Uzdatnianie wody. Procesy chemiczne i biologiczne, Nawrocki J., Biłozar S., PWN 2000;
2. Nowoczesne systemy oczyszczania ścieków, Łomotowski J., Szpindor A., Arkady 1999;
3. Gospodarka wodno-ściekowa w zakładach przemysłu spożywczego, Nawirska A., Szymański L., Wydawnictwo AR 2002;
4. Energia i jej użytkowanie w przemyśle rolno-spożywczym, Wojdalski J., Domagała A., Kaleta A., Janus P., Wyd. SGGW Warszawa 1998.
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń i wykładu, minimalny zasób wiedzy potrzebny do zaliczenia 60%.Uwagi: