Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
NTSS10152f12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Technologia drobiu i jajKierunek:
Technologia Żywności i Żywienie CzłowiekaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 30 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Wiesław KopećJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student po ukończeniu kursu zna podstawy produkcji drobiu i jaj, w tym technologii uboju i przetwarzania mięsa drobiu i jaj oraz metody oznaczania jakości oraz składu chemicznego mięsa drobiu i jaj, ma ogólną wiedzę o metodach utrwalania surowców drobiarskich i jajczarskich, zna podstawowe terminy i definicje produktów drobiarskich, rozumie związek pomiędzy jakością surowców i produktów finalnych.
Umiejętności:
Po ukończeniu kursu student potrafi samodzielnie określić jakość surowców drobiarskich i jajczarskich, opracować technologię podstawowych produktów z mięsa drobiu i jaj. Posługuje się prawidłowo terminami opisującymi operacje jednostkowe w procesach technologicznych.
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (postawy):
Wykazuje zrozumienie podstawowych zjawisk zachodzących w procesach technologicznych przetwarzania surowców pochodzenia zwierzęcego, ma świadomość odpowiedzialności za wspólnie realizowane w zespole zadania, wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt laboratoryjny – rozumie istotność przestrzegania uwarunkowań prawnych związanych ze stosowaniem substancji dodatkowych w żywności w aspekcie dbałości o zdrowie konsumentów.
Wymagania wstępne:
Biochemia, ogólna technologia żywności, inżynieria procesowaTreści kształcenia:
Zagadnienia związane z zarządzaniem produkcją drobiu i jaj, hodowlą drobiu, technologią uboju żywca drobiowego, szczegółową charakterystyką właściwości mięsa drobiu z uwzględnieniem zmian pośmiertnych oraz jego składu chemicznego i wartości odżywczej. Podstawy przetwórstwa mięsa drobiu. Zagadnienia dotyczące składu chemicznego jaj i ich właściwości funkcjonalnych, podstaw przechowalnictwa jaj w skorupach oraz przetwórstwa jajczarskiego. Literatura:
1. Przetwórstwo mięsa drobiu. 2009. Praca zbiorowa Red. Kopeć W., Smolińska T.. Wyd. UP Wrocław. 2. Jajczarstwo. Nauka, technologia, praktyka. Red. Trziszka T., Wyd. AR Wrocław, 2000.Metody oceny:
egzamin pisemny lub ustny, zaliczenie laboratorium, kolokwiaUwagi: