ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS10018o11
Rok / Semestr: 2011/2012 letni
Nazwa: PRODUKCJA ROŚLINNA
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 8
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 45 / 45 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Leszek Kordas
Język: polski


Efekty kształcenia: Po zakończeniu kursu studenci posiądą ogólną wiedzę z zakresu środowiska rolniczego i uprawy roślin. Rozpoznają podstawowe typy gleb, gatunki rośli i chwastów. Posiadają umiejętność zaplanowania i prowadzenia produkcji roślinnej zarówno polowej jak i użytków zielonych. Znają i rozumieją zależności między szeroko rozumianą agrotechniką a jakością i wielkością plonu.

Kompetencje: Umiejętność opracowania mieszanek pastewnych na łąki i pastwiska, projektowanie i zakładanie pastwisk specjalnych. Organizacja wypasu mieszanego. Znajomość podstaw waloryzacji krajobrazu.

Wymagania wstępne: Podstawowa wiedza na poziomie szkoły średniej z zakresu botaniki i chemii.

Treści kształcenia: Głównymi treściami jest podstawowa wiedza z zakresu produkcji roślinnej. Stosowana terminologia i nazewnictwo. Środowisko rośliny uprawnej i jego znaczenie dla jej rozwoju i plonowania. Znaczenie i wpływ uprawy roli oraz nawożenia mineralnego i organicznego na plonowanie i jakość plonów. Praktyczne zapoznanie się w RZD w Swojcu z zabiegami uprawowymi. Opis technologii uprawy poszczególnych grup roślinnych. Ponadto studenci zostaną zapoznani z najnowszymi trendami w uprawie roli w świecie i Polsce wraz omówieniem poszczególnych systemów rolniczych. Wykorzystanie trawy pastewne w żywieniu krów mlecznych. Pastwiska dla różnych gatunków zwierząt. Wypas mieszany. Sportowe nawierzchnie trawiaste na potrzeby zwierząt.

Literatura: Gorlach E., Mazur T. Chemia rolna. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2001 Jasińska Z., Kotecki A. Szczegółowa uprawa roślin. T1,T2. Wydawnictwo AR we Wrocławiu,2003 Krężel R., Parylak D., Zimny L. Zagadnienia uprawy roli i roślin. Wydawnictwo AR we Wrocławiu 1999 Grzegorczyk S., Łąkoznawstwo. UWM Olsztyn Świętochowski B.,Jabłoński B., Radomska M., Krężel R. Ogólna uprawa roli i roślin. PWRiL 1996

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń Egzamin pisemny Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%

Uwagi: