Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS10172o12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Podstawy produkcji rolniczej IIIKierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
30 / 15 / 0Prowadzący:
dr inż. Agnieszka Dradrach, dr inż. Andrzej TomaszewskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student posiada umiejętności rozpoznawania głównych gatunków roślin użytków zielonych oraz potrafi zastosować podstawowe zasady gospodarowania na użytkach zielonych w aspekcie ochrony środowiska. Student posiada umiejętności w zakresie chowu i hodowli zwierząt gospodarskich.Kompetencje:
Po ukończeniu kursy studenci posiadają wiedzę z zakresu podstawowych zasad i metod zakładania nawierzchni trawiastych zależności od przeznaczenia. Znają zasady pielęgnacji i użytkowania terenów zadarnionych. Kurs pozwala na poznanie praktycznych aspektów oceny cech użytkowych w odniesieniu do rodzajów użytków zielonych i ich wykorzystania. Student uzyska ogólną wiedzę z zakresu: higieny zwierząt, metod doskonalenia zwierząt, podstaw żywienia, technologii pozyskiwania produktów pochodzenia zwierzęcego od zwierząt gospodarskich.Wymagania wstępne:
Gleboznawstwo, Botanika, Fizjologia roślinTreści kształcenia:
Renowacja i alternatywne metody zagospodarowywania użytków zielonych. Omówienie cech użytkowych i morfologicznych gatunków traw. Tworzenie mieszanek w zależności od przeznaczenia zagospodarowanego terenu. Zapoznanie się z metodami oceny wizualnej i funkcjonalnej nawierzchni trawnikowych. Higiena środowiska hodowlanego. Znaczenie etologii i zoopsychologii w chowie zwierząt. Dziedziczenie cech jakościowych i ilościowych. Podstawy żywienia zwierząt. Typy i rasy użytkowe zwierząt gospodarskich oraz ich wykorzystanie.Literatura:
Łąkarstwo. M. Rogaliki, Kurpisz S.A., Poznań, 2004
Łąkoznawstwo. S. Grzegorczyk, S. Benedycki, UWM, Olsztyn, 2001
Trawy polskie, M. Falkowski, Warszawa., PWRiL, 1982
Podstawy chowu zwierząt z zoohigieną. R. Zimiński, wyd A.R. we Wrocławiu, 1999
Chów i hodowla zwierząt, T. Szulc, wyd A.R. we Wrocławiu, 2005
Metody oceny:
Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń po semestrze 4, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60%Uwagi: