Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSS20184f12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Programowanie ochrony wódKierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. inż. Andrzej Drabiński, dr inż. Bartosz JaweckiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student nabywa wiedzę i umiejętności umożliwiające zrozumienie konieczności ochrony wód; uwarunkowań politycznych i prawno-ekonomicznych w ochronie wód i gospodarce wodnej; zasad polityki ekologicznej w zakresie ochrony wód. Ponadto nabywa umiejętności praktycznego wykorzystywania wiedzy z zakresu problematyki ochrony wód i gospodarki wodnej w edukacji i kształtowaniu świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz tworzenia programów ochrony wód na różnych poziomach administracji publicznejKompetencje:
Student po ukończeniu kursu posiada kompetencje do analizy dokumentów strategicznych oraz polityk, a także wyciągania z nich wniosków i stosowania w różnych dziedzinach życia. Nabyte kompetencje, po uzupełnieniu wiedzy w ramach kursów doszkalających i studiów podyplomowych, może wykorzystać przy tworzeniu strategii, programów w innych dziedzinach ochrony środowiska oraz administracji publicznej.Wymagania wstępne:
hydrologia, hydrobiologia, ochrona wód powierzchniowych, doradztwo ekologiczne, polityka ekologiczna, prawo, zarządzanie środowiskiemTreści kształcenia:
Zajęcia obejmują zagadnienia z zakresu ochrony wód w dokumentach strategicznych, programach i politykach. Omawiany jest również dostęp do informacji o środowisku wodnym, podział kompetencji i organy administracji wodnej, a także odpowiedzialność w ochronie wód i gospodarce wodnej. Przedstawia się również zasady tworzenia programów ochrony wód oraz udział społeczeństwa w tworzeniu takich dokumentów.Literatura:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne.
Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska
II polityka ekologiczna państwa.
Polityka ekologiczna państwa w latach 2009-2012 z perspektywą do roku 2016.
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych.
Dyrektywa Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. dotycząca ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego.
Ramowa Dyrektywa Wodna 2000/60/WE (RDW) z dnia 23 października 2000 r. ustanawiająca ramy wspólnotowego działania w dziedzinie polityki wodnej.
Kodeks Dobrej Praktyki Rolniczej
Program małej retencji wodnej w województwie dolnośląskim.
Program dla Odry 2006.
Program dla Wisły i jej dorzecza do roku 2020.
Programy wodno-środowiskowe.
Projekt Planu Gospodarowania Wodami na Międzynarodowym Obszarze Dorzecza Odry
Jendrośka J. Bar M.: Prawo ochrony środowiska, Centrum prawa ekologicznego, Wrocław 2005.
Lipiński A.: Prawne podstawy ochrony środowiska, Wolters Kluwer Polska Sp. z o.o., Warszawa 2007.
Górka K., Poskrobko B., Radecki W.: Ochrona środowiska, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne 2001.
Metody oceny:
Przedmiot kończy się zaliczeniem.
Na zaliczenie przedmiotu składa się pozytywna ocen z projektu programu ochrony wód rzeki lub zbiornika wodnego (50% oceny końcowej) i sprawdzianu wiedzy z tematyki omawianej na zajęciach (50% oceny końcowej) . Uwagi:
W ramach przedmiotu realizuje się wyjścia w teren w zawiązku z tworzeniem programu ochrony wód oraz spotkania z przedstawicielami administracji publicznej tworzącymi takie dokumenty.