ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BIS10018o11
Rok / Semestr: 2011/2012 zimowy
Nazwa: BIOLOGIA KOMÓRKI
Kierunek: Bioinformatyka
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 30
Prowadzący: prof. dr hab. Barbara Kosowska
Język: polski


Efekty kształcenia: Student w czasie kursu nabywa wiedzę teoretyczną i praktyczną umożliwiającą poznanie budowy i działania żywej komórki, tj sposobu w jaki cząsteczki współpracując w komórce, tworząc żywy system. Rozumie funkcjonowanie organizmów na poziomie subkomórkowym, komórkowym oraz tkankowym oraz zna i interpretuje zjawiska zachodzące w różnego typu komórkach podczas rozwoju, funkcjonowania i rozmnażania się organizmów pro- jak i eukariotycznych. Odróżnia komórki zwierzęce od roślinnych i bakteryjnych, posiadł wiedzę o komórkach w zakresie budowy ich błon, elementów cytoszkieletu, sygnalizacji międzykomórkowej, przemian energetycznych, katalizy, biosyntezy, struktury i funkcjonowania białek, organizacji transportu przez błony.

Kompetencje: Ukończenie kursu umożliwia w podstawowym zakresie pracę w laboratorium cytologicznym, a także prowadzenie badań z zakresu budowy i funkcjonowania komórki.

Wymagania wstępne: Chemia, zoologia, biochemia

Treści kształcenia: Biologia komórek pro- i eukariotycznych, współzależności między komórkami w różnego typu organizmach, energia, kataliza i biosynteza, sygnalizacja komórkowarola cytoszkieletu i organelli w komórkach, podziały komórek, metody badania komórek, mikroskopia.

Literatura: Alberts i wsp. Podstawy biologii komórki. T 1 i 2. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa. 2005 Kilarski W.: Strukturalne podstawy biologii komórki. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa 2007 Praca zbiorowa.: Biologia komórki roślinnej. T 1 i 2. Wyd. Nauk. PWN. Warszawa. 2006 Kłyszejko-Stefanowicz L.: Cytobiochemia. PWN. Warszawa 2002 Fuller G., Shields D.: Podstawy molekularne biologii komórki. PZWL. Warszawa. 2000

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń Egzamin ustny Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%

Uwagi: