Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BIS10026o11Rok / Semestr:
2011/2012 letniNazwa:
WPROWADZENIE DO BIOINFORMATYKIKierunek:
BioinformatykaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
dr hab. Paweł MackiewiczJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student w czasie kursu zapoznawany jest z teoretycznymi i praktycznymi podstawami różnych analiz bioinformatycznych na wszystkich poziomach organizacji informacji biologicznej. Szczególny nacisk kładziony jest na różnorodność baz danych, narzędzi i programów bioinformatycznych.Kompetencje:
Student po ukończeniu kursu potrafi przeszukać właściwe bazy danych i zastosować odpowiednie narzędzia bioinformatyczne do konkretnych problemów i zadań związanych z analizą danych biologicznych. Ukończenie kursu pozwoli na podjęcie pracy w jednostkach zajmujących się przetwarzaniem danych pochodzenia biologicznego, metodami komputerowymi (np. firmy i laboratoria bioinformatyczne i molekularne, jednostki badawcze i usługowe).Wymagania wstępne:
Biochemia, biologia komórki, technologie informacyjne, programy komputeroweTreści kształcenia:
Przedmiot i poziomy analiz genomiki i bioinformatyki. Etapy sekwencjonowania genomów. Rodzaje biologicznych baz danych. Problemy w bazach danych. Komputerowe identyfikowanie sekwencji kodujących białko u Prokaryota i Eukaryota. Struktura i organizacja genomów, analizy genomów, genomika porównawcza. Komputerowe analizy sekwencji RNA. Przyrównanie (dopasowanie) par sekwencji i wielu sekwencji. Poszukiwanie sekwencji podobnych w bazach danych (algorytmy FASTA, BLAST). Motywy i wzory w sekwencjach. Komputerowa analiza sekwencji białkowych, analiza podstawowych właściwości fizykochemicznych białka, poszukiwanie regionów transbłonowych, motywów i domen w białku, określanie struktury drugorzędowej białka. Bazy struktur przestrzennych, metody przewidywania struktury trzeciorzędowej, klasyfikacja strukturalna białek. Filogenetyka i ewolucja molekularna, tworzenie i ocena drzew filogenetycznych, filogenomika. Biologia systemowa.Literatura:
Baxevanis A.D., Ouellette B.F.F. Bioinformatics: A Practical Guide to the Analysis of Genes and Proteins. Wiley-Liss, Inc. 2005 (lub wersja tłumaczona na język polski Bioinformatyka podręcznik do analizy genów i białek wydana przez PWN, 2004)
Claverie J.M., NotredameC. Bioinformatics For Dummies. Wiley Publishing, Inc. 2006
Higgs P.G., Attwood T.K. Bioinformatyka i ewolucja molekularna, PWN, 2008
Hall B. Łatwe drzewa filogenetyczne. WUW, 2008
Jin X. Podstawy bioinformatyki, WUW, 2011Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń - kolokwium praktyczne z wykorzystaniem komputera
Egzamin w formie półtestuUwagi: