Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS10051f12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
MikrobiologiaKierunek:
BiologiaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
4Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Stanisław J. PietrJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student w czasie kursu nabywa wiedzy na temat roli drobnoustrojów w przemianach związków organicznych i mineralnych w środowisku. W szczególności poznaje czynniki zewnętrzne wywierają wpływ na rozwój drobnoustrojów oraz kształtujące wzajemne zależności pomiędzy drobnoustrojami patogenicznymi i saprofitycznym. Ponadto, student potrafi określić rolę procesów mikrobiologicznych w produkcji żywności. Potrafi wykonać podstawowe analizy mikrobiologiczne oraz przygotowywać podłoża hodowlane i preparaty mikroskopowe. Kompetencje:
Pozytywne zaliczenie przedmiotu daje podstawy do pracy z mikroorganizmami. Student potrafi zaplanować proste doświadczenia w celu określenia liczby różnych grup drobnoustrojów. Potrafi zbadać czystość powietrza w pomieszczeniach. Ponadto, zna różne sposoby ograniczania liczby drobnoustrojów. Ma świadomość pozytywnego i negatywnego wpływu mikroorganizmów na jakość żywności i pasz oraz na zdrowie roślin uprawnych i zwierzątWymagania wstępne:
biochemia, biologia, botanika, chemia;Treści kształcenia:
priony i wirusy; podstawy systematyki bakterii; wpływ czynników środowiskowych na rozwój i metabolizm drobnoustrojów; metabolizm drobnoustrojów tlenowych i beztlenowych; procesy mikrobiologiczne w produkcji żywności; rola i działanie metabolitów wtórnych (antybiotyków, mykotoksyn); mikrobiologiczne przemiany azotu i siarki;Literatura:
Kotełko K., Sedlaczek L., Lachowicz L., 1977. Biologia bakterii; PWN, Warszawa;
Schlegel H.G., 2001. Mikrobiologia ogólna; PWN, Warszawa;
Kunicki-Goldfinger W.J.H., 2002. Życie bakterii; PWN, Warszawa
Metody oceny:
obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń; obowiązkowy, pisemny egzamin; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu - 66%, na ocenę ostateczną wpływa w jednakowym stopniu ocena z ćwiczeń i z egzaminuUwagi: