Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS10068f12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Elementy szczegółowej analityki laboratoryjnej.Kierunek:
BiologiaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
9Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Witold JaneczekJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Po zakończeniu kursu, student, w podstawowym stopniu, przygotowany jest do pracy w laboratorium, student zna zagadnienia z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy w laboratorium, zagrożenia wynikające w pracy z materiałem biologicznym, umie pobierać i postępować z materiałem do badań, posiada wiedzę o metodach i technikach badawczych stosowanych w laboratoriach, o postępowaniu z różnego rodzaju materiałem biologicznym dostarczonym do laboratorium oraz wiedzę potrzebną do obsługi podstawowej aparatury laboratoryjnej.Kompetencje:
Student może podjąć pracę w laboratoriach o różnych profilach: klinicznym, przemysłu paszowego, mleczarskiego jak i w laboratoriach oceny artykułów spożywczych i ochrony środowiska, pracowni mikroskopii elektronowej.Wymagania wstępne:
Chemia, biochemia, biofizyka, fizjologia, podstawy analityki laboratoryjnej
Treści kształcenia:
Podstawowe badania w laboratorium biochemicznym, badania hematologiczne, profile: metaboliczne, wątrobowy, trzustkowy, nerkowy, diagnostyka endokrynologiczna, układu immunologicznego, układu krążenia, badanie pasz różnego pochodzenia, analiza mleka, badanie wody i ścieków.Literatura:
Diagnostyka laboratoryjna. (2001). JJ Tomaszewski, PZWL Warszawa,
Przygotowanie próbek środowiskowych do analizy (2000). Namieśnik J., Jamrógiewicz Z., Pilarczyk M., Torres L.. Wyd. Nauk. – Techn. Warszawa.
Official method of analysis. (1995). 16th edition association of official analytical chemist, Arlington VA., AOAC
Podstawy analizy żywności. Skrypt do ćwiczeń. (1999). Fortuna T., Juszczak L., Sobolewska J.. Wyd. AR Kraków.
Metody oceny:
ostateczna ocena zaliczenia na podstawie zaliczenia ćwiczeń i sprawdzianów pisemnych z poszczególnych bloków tematycznych.Uwagi: