Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BBS20219o12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
ArcheologiaKierunek:
BiologiaTyp studiów:
II st. - magisterskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 4Prowadzący:
dr hab. Krzysztof JaworskiJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Wiedza:
Student:
W1 – zna kulturę materialną wytworzoną przez pradziejowe i wczesnohistoryczne społeczności ludzkie w Europie i na ziemiach polskich [KB2_W05_BC, KB2_W07_BC];
W2 – zna zróżnicowanie w czasie i w różnych częściach naszego kontynentu form obrządku pogrzebowego, także w związku z obowiązującą w danych społecznościach religią i ideologią [KB2_W01_BC];
W3 – zna zabiegi agrotechniczne i techniki obróbki surowców organicznych (skóra, drewno, kość i poroże) stosowane w pradziejach [KB2_W07_BC].
Umiejętności:
Student:
U1 – potrafi samodzielnie identyfikować różne kategorie zabytków ruchomych pozyskiwanych w toku badań archeologicznych, określać ich chronologię względną i bezwzględną [KB2_U04, KB2_U10];
U2 – potrafi przygotować prezentację multimedialną dotyczącą różnych aspektów badań nad pradziejami i wczesnym średniowieczem Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki zjawisk i praktyk sepulkralnych dawnych populacji zamieszkujących ten region [KB2_U05].
Kompetencje:
Kompetencje społeczne (postawy):
Student:
K1 – potrafi efektywnie pracować w zespole (przygotowanie prezentacji multimedialnej dotyczącej wybranych aspektów archeologii Europy Środkowej) [KB2_K02];
K2 – współpracuje z przedstawicielami instytucji naukowych i studentami, szczególnie w zakresie ochrony zabytków archeologicznych [KB2_K08].
Wymagania wstępne:
BrakTreści kształcenia:
Antropogeneza i najstarsze kultury paleolityczne; Paleolit dolny, środkowy i górny w Europie; Społeczności ludzkie na przełomie plejstocenu i holocenu (Paleolit schyłkowy i mezolit); Młodsza epoka kamienia (neolit) – gospodarka; Obrządek pogrzebowy w epoce kamienia na ziemiach polskich; Kultury archeologiczne epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (gospodarka i obrządek pogrzebowy); Okres lateński i okres wpływów rzymskich na ziemiach polskich; Geografia plemienna Słowian; Od ciałopalenia do inhumacji (pochówki słowiańskie we wczesnym średniowieczu).
Założone efekty kształcenia osiągnięte są także na drodze bezpośredniego kontaktu z zabytkami archeologicznymi (zbiory Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu i Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego).
Literatura:
1. Prahistoria Ziem Polskich, opr. zbiorowe pod red. W. Hensla, t. I-V, Ossolineum 1975-1981.
2. Wachowski K., Cmentarzyska doby wczesnopiastowskiej na Śląsku, Ossolineum 1975.
3. Zoll-Adamikowa H., Wczesnośredniowieczne cmentarzyska ciałopalne Słowian na terenie Polski,
cz. 2, Analiza, wnioski, Ossolineum 1979.
4. Godłowski K., Kozłowski K., Historia starożytna ziem polskich, Warszawa 1980.
Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń: systematyczne (co 2-3 tygodnie) pisemne sprawdziany na ocenę, bieżąca ocena (na podstawie ustnych wypowiedzi) postępów w nauce i aktywności. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. Zaliczenie ćwiczeń na podstawie średniej ocen.
Zaliczenie przedmiotu: studentów posiadających zaliczenie ćwiczeń obowiązuje dodatkowy pisemny egzamin (test - 40-50 otwartych pytań, częściowo o charakterze problemowym). Ocena ostateczUwagi:
specjalność: Biologia Człowieka