ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISS10061o12
Rok / Semestr: 2012/2013 zimowy
Nazwa: Rolnicze podstawy kształtowania środowiska
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 7
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 12 / 24 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. inż. Lech Nowak
Język: polski


Efekty kształcenia: Student zna i umie rozróżniać rośliny uprawne, warzywnicze i sadownicze oraz podstawowe rasy i typy użytkowe zwierząt hodowlanych. Zna nowoczesne kierunki w gospodarce rolnej i zasady BHP przy postępowaniu z nawozami naturalnymi, mineralnymi i środkami ochrony roślin. Wie, jakimi metodami ustalane są potrzeby pokarmowe i nawozowe roślin uprawnych oraz jakimi metodami prowadzi się nawodnienia deszczowanie roślin uprawnych.

Kompetencje: Student może praktycznie obliczyć dla warunków gospodarstw strukturę użytków rolnych i zasiewów, preliminarz i bilans pasz, zapotrzebowanie i produkcję nawozów naturalnych, ułożyć zmianowanie i zaplanować rotację dla wybranego kompleksu rolniczej przydatności gleb.

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Zadania rolnictwa w Polsce i na świecie; wymagania agrotechniczne i przyrodnicze roślin; zadania, technika i technologia uprawy roli; zasady siewu, pielęgnowania i zbioru roślin; podstawy zmianowania; ogólne wiadomości o produkcji zwierzęcej; klasyfikacja i charakterystyka pasz; nowoczesne kierunki w gospodarce rolnej UE i systemy produkcji rolniczej.

Literatura: Dzieżyc D., Dzieżycowa D.: Podstawy rolnictwa, PWRiL, Warszawa, 1983.
Nowak L.: Rolnictwo działy wybrane, Wyd AR we Wrocławiu, 1997.
Chmura K., Dzieżyc J., Rojek S., Trybała M.: Technologia produkcji rolniczej. Wyd. AR Wrocław, 1999.


Metody oceny: zaliczenie ćwiczeń i wykładów, minimalny zasób wiedzy-60%

Uwagi: Wykład 1. Zadania rolnictwa (produkcja żywności dla ludzi i pasz dla zwierząt, dostarczanie surowca dla różnych gałęzi przemysłu), działy produkcji rolniczej (produkcja roślinna, zwierzęca oraz przetwórstwo rolno- -spożywcze).
Wykład 2 i 3. Środowisko przyrodnicze w Polsce oraz jego przydatność dla produkcji rolniczej (omówienie najważniejszych czynników przyrodniczych i antropogenicznych pod kątem zaspokojenia potrzeb roślin uprawnych).
Wykład 4. Wymagania przyrodnicze i antropogeniczne roślin (wymagania klimatyczne, glebowe, wodne, pokarmowe, uprawowe).
Wykład 5. Znaczenie gospodarcze i przyrodnicze łąk i pastwisk. Racjonalne użytkowanie użytków zielonych (użytkowanie kośne, pastwiskowe i przemienne).
Wykład 6. Zadania, technika i technologia uprawy roli (zabiegi odwracające, zabiegi spulchniające i wyrównujące rolę, zabiegi ugniatające i kruszące. Zespoły uprawek (pożniwnych, przedsiewnych, przedzimowych, wiosennych i pielęgnacyjnych).
Wykład 7. Zasady siewu i pielęgnowania roślin (materiał siewny, termin, głębokość i gęstość siewu, sposoby i rodzaje siewu), chwasty, choroby i szkodniki – metody ich zwalczania).
Wykład 8. Zasady zbioru i przechowywania roślin (terminy i sposoby zbioru, przechowywanie owoców, warzyw i pozostałych płodów rolnych).
Wykład 9. Podstawy żywienia roślin, potrzeby pokarmowe i nawozowe roślin, nawożenie a środowisko, ważniejsze nawozy organiczne i mineralne.
Wykład 10. Podstawy zmianowania (przyrodnicze i agrotechniczne czynniki zmianowania oraz elementy zmianowania).
Wykład 11. Ogólne wiadomości o produkcji zwierzęcej, rozwój i stan pogłowia zwierząt w Polsce, typy użytkowe zwierząt.
Wykład 12. Klasyfikacja i charakterystyka pasz.
Wykład 13. Nowoczesne kierunki w gospodarce rolnej, systemy produkcji rolniczej (konwencjonalny, integrowany, ekologiczny i biodynamiczny oraz specjalny).
Wykład 14. Rolnictwo w EWG na terenach typowo rolniczych (Francja, Belgia, Holandia, Niemcy) i na terenach podgórskich (Szwajcaria, Austria).
Wykład 15. Repetytorium.