ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IISS20191o12
Rok / Semestr: 2012/2013 zimowy
Nazwa: Odwodnienie budowli
Kierunek: Inżynieria Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 5
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Krzysztof Parylak
Język: polski


Efekty kształcenia: Student w czasie kursu nabywa wiedzę i umiejętności umożliwiające projektowanie i realizację sposobów doboru odpowiednich rodzajów i systemów drenaży poziomych lub pionowych w określonych warunkach geotechnicznych. Poznaje podstawowe modele hydrogeologiczne obliczania dopływu do drenaży. Potrafi zaprojektować konstrukcję drenażu poziomego, pionowego i jego elementy: przewody, urządzenia, filtry gruntowe i geotekstylne. Zna zasady wykonania projektowanego systemu odwodnienia oraz sposoby, metody projektowania i wykonywania odwodnień wykopów. Umie projektować drenaże pionowe.

Kompetencje: Po ukończeniu kursu student potrafi odpowiednio dobrać metody i modele obliczeniowe do projektowania odwodnienia dołów budowlanych i terenów w warunkach swobodnego i napiętego zwierciadła wody. W przypadku określonych gruntów wie, jakimi kryteriami dobierać osłony filtracyjne drenaży, jakimi sposobami wykonywać odwodnienia płytkie i głębokie. Potrafi zaprojektować przewody, urządzenia kontrolno pomiarowe i budowle towarzyszące określonym systemom drenaży. Określać zalecenia i wymogi eksploatacyjne zastosowanych systemów.

Wymagania wstępne:

Treści kształcenia: Przyczyny podtopień. Klasyfikacja drenaży. Modele obliczeniowe; drenaże systematyczne, opaskowe, przyścienne, czołowe i brzegowe. Drenaże zupełne i niezupełne w warunkach swobodnego i napiętego zwierciadła wody. Rodzaje przewodów i konstrukcje drenaży. Studzienki. Wyloty. Filtry gruntowe jedno i wielowarstwowe, kryteria doboru, cząstki szkieletowej, kolmatującej i sufozyjnej. Geowłókniny i geotkaniny. Odwodnienia wykopów. Igłofiltry i igłostudnie. Drenaże pionowe pierścieniowe, czołowe brzegowe przy swobodnym i napiętym zw. wody. Superpozycja studni dobór filtrów. Wykonawstwo.

Literatura: Kowalski J., 1986: Hydrogeologia z podstawami geologii, PWN, Warszawa.
Mielcarzewicz E., 1977: Melioracje miejskie i przemysłowa PWN, Wrocław.
Parylak K., 1988: Odwodnienia budowlane. Podstawy projektowania z przykładami obliczeń, Skrypt Akademii Rolniczej we Wrocławiu.
Sokołowski J., Żbikowski A., 1993: Odwodnienia budowlane i osiedlowe, Wydawnictwo SGGW.
Stankiewicz H., 1984: Zabezpieczenie budowli przed wilgocią woda gruntową i korozją, Arkady.


Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń (sprawozdania, sprawdziany) i wykładów na ocenę; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 70%.

Uwagi: