Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RRSS10032o12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Mikrobiologia rolniczaKierunek:
RolnictwoTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
5Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 30 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Stanisław J. PietrJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Student posiada wiedzę teoretyczną dotyczącą metabolizmu i ekologii drobnoustrojów gleby. Pozwala mu ona na lepsze zrozumienie ich roli w kształtowaniu żyzności gleb, w przemianach nawozów mineralnych i organicznych oraz w ich wpływie na zdrowotność roślin. Ponadto student zna zasady sterylnej pracy z mikroorganizmami glebowymi. Potrafi również pracować z mikroskopem, przygotowywać preparaty i podłoża hodowlane oraz zaplanować proste eksperymenty pozwalające określić liczbę drobnoustrojów glebowych. Kompetencje:
Pozytywne zaliczenie przedmiotu daje podstawy do pracy w laboratorium mikrobiologicznym. Ponadto student potrafi wykorzystać poznane zasady niszczenia drobnoustrojów w życiu codziennym. Jest świadomy pozytywnego i negatywnego wpływu mikroorganizmów na wzrost roślin i jakość żywności. Zna dostępne na rynku preparaty wykorzystywane w biologicznej kontroli roślin.Wymagania wstępne:
biochemia, biologia, chemia;Treści kształcenia:
Podstawy systematyki wirusów, bakterii i grzybów; podstawy tlenowych i beztlenowych procesów fizjologicznych drobnoustrojów; przemiany substancji organicznych; podstawy metabolizmu wtórnego (antybiotyki, mykotoksyny); rola drobnoustrojów w przemianach azotu, fosforu i siarki w glebie; zależności pomiędzy drobnoustrojami i roślinami;Literatura:
Kunicki-Goldfinger W.J.H., 2002. Życie bakterii; PWN, Warszawa;
Paul E.A., Clark F.E., 2000. Mikrobiologia i biochemia gleb; Wyd. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin;
Schlegel H.G., 2001. Mikrobiologia ogólna; PWN, Warszawa
Metody oceny:
obowiązkowy, pisemny egzamin; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia przedmiotu- 60 %Uwagi: