Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RTSS10217f12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Zarządzanie i logistyka w przedsiębiorstwieKierunek:
Technika Rolnicza i LeśnaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
6Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
Prof. dr hab. Zygmunt OwsiakJęzyk:
polski / angielskiEfekty kształcenia:
Student potrafi wykorzystać wiedzę z zakresu istoty oraz metod zarządzania produkcją i usługami, oraz z zakresu harmonogramowania produkcją rolniczą i zarządzania jakością w gospodarce żywnościowej. Student nabywa teoretyczne i empiryczne podstawy logistyki oraz potrafi dostrzec prawidłowości występujące w jej obrębie i rozumie zasady gospodarki materiałowejKompetencje:
Umiejętność zastosowania założeń teoretycznych zarządzania i logistyki do funkcjonowania podmiotów gospodarczych, zastosowania systemów harmonogramowania do wybranej produkcji rolniczej. Umiejętność analizy zagrożeń podczas produkcji artykułów spożywczych oraz doboru odpowiedniego systemu logistycznego dla danego typu przedsiębiorstwa.Wymagania wstępne:
Matematyka, statystykaTreści kształcenia:
Zarządzanie produkcją, usługami, zdolnościami produkcyjnymi i harmonogramowanie produkcji rolniczej. Zasady zarządzania jakością w gospodarce żywnościowej. Pojęcie i znaczenie logistyki. Zasady sprawnego i efektywnego sterowania przepływami materiałów i wyrobów oraz logistyka w optymalizacji procesów gospodarczych. Procesy, łańcuchy, systemy, czynności i koszty logistyczne, Sterowanie przepływami materiałów i wyrobów. Zasady sporządzania analiz logistycznych procesów produkcyjnych. Badania operacyjne podczas rozwiązywania zagadnień transportowychLiteratura:
Coyle J.J, Bardi E.J., Langley C.J. 2002. Zarządzanie logistyczne, PWE, Warszawa
Gołembska E. 2006. Kompendium wiedzy o logistyce, PWN, Warszawa-Poznań
Koźmiński A., Piotrowski W. 2002. Zarządzanie. Teoria i praktyka, PWN, Warszawa
Kulińska E. 2009. Podstawy logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw, PO, Opole
Skowronek C., Sarjusz-Wolski Z. 2002. Logistyka w przedsiębiorstwie, PWE, Warszawa
Metody oceny:
Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 60%; na ocenę wpływa w 40% zaliczenie ćwiczeń, 20% praca projektowa i 40% egzamin testowyUwagi:
Wykonanie projektu sieci logistycznej i projektu doboru asortymentu produkcji