ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS20074o12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: PASZE OBJĘTOŚCIOWE
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Stanisław Krzywiecki
Język: polski


Efekty kształcenia: Po zaliczeniu kursu student potrafi zorganizować produkcję pasz objętościowych uwzględniając potrzeby żywieniowe zwierząt przeżuwających. Zna zasady doboru gatunków i odmian roślin pastewnych przydatnych do uprawy w różnych ogniwach zmianowania. Zna wartość pokarmową tych pasz w stanie naturalnym i zakonserwowanym (siano, kiszonki) oraz czynniki, które tą wartość modyfikują. Potrafi wykorzystać potencjał produkcyjny łąk i pastwisk poprzez właściwe ich użytkowanie, zna technologię produkcji kiszonek i siana. Potrafi ocenić wartość pokarmową siana i kiszonek.

Kompetencje: Student jest przygotowany do pracy w ośrodkach doradztwa żywienia zwierząt, na fermach bydła mlecznego i opasowego oraz w szkolnictwie.

Wymagania wstępne: Podstawy żywienia zwierząt i paszoznawstwa

Treści kształcenia: Przyrodnicze i gospodarcze uwarunkowania polowej produkcji pasz oraz kryteria doboru gatunków i odmian roślin pastewnych w płodozmianach paszowych w aspekcie potrzeb żywieniowych zwierząt. Wartość pokarmowa i znaczenie w żywieniu zwierząt wieloletnich roślin motylkowych. Trawy i mieszanki motylkowo-trawiaste w uprawie polowej, właściwości chemiczne i sposób ich wykorzystania w żywieniu przeżuwaczy. Trwałe użytki zielone i pastwiska w bilansie paszowym. Metody konserwacji zielonek, oraz wartość pokarmowa i zastosowanie pasz konserwowanych w żywieniu przeżuwaczy.

Literatura: Żywienie zwierząt i paszoznawstwo. 3-tomwy podręczniki pod red. D. Jamroz, PWN Warszawa 2110, 2005 Chachułowa J: Pasze. Praca zbior. Pod red. Wyd. SGGW, Warszawa 1996 Żywienie bydła. Praca zbiorowa pod. Red. Mikołajczaka Wyd. ATR Bydgoszcz, 2006 Właściwości chemiczne roślin łąkowych. Falkowski M, Kukułka J., Kozłowski S., Wyd. AR Poznań , 1996

Metody oceny: Obowiązkowe zaliczenie ćwiczeń i wykładów Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia - 70 %

Uwagi: