Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
BIS10032f12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
KSZTAŁTOWANIE ŚRODOWISKA PRZYRODNICZEGOKierunek:
BioinformatykaTyp studiów:
I st. - licencjackieRodzaj kursu:
FakultatywnySemestr studiow:
3Punkty ECTS:
2Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
15 / 15 / 0Prowadzący:
dr hab. Maria Pytlarz-KozickaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student w czasie kursu nabywa wiedzę teoretyczną związaną z naukowymi podstawami kształtowanie środowiska przyrodniczego i najważniejszymi zadaniami stojącymi przed ochroną środowiska. Zapoznaje się z podstawową terminologią dotyczącą środowiska przyrodniczego, międzynarodowymi aktami prawnymi oraz wpływem rolnictwa i przemysłu na degradację środowiska. Student nabywa umiejętności oceny pobranego materiału do analiz laboratoryjnych i jego wartością użytkową.Kompetencje:
Ukończenie kursu rozszerza wiadomości z zakresu środowiska przyrodniczego, zapoznaje studenta ze skutkami degradacji środowiska naturalnego przez przemysł i rolnictwo, umożliwia prowadzenie badań z tego zakresu oraz w przyszłości pracę w laboratoriach badawczych i usługowych zajmujących się oceną skażenia produktów zwierzęcych i roślinnych związkami szkodliwymi (azotany, pestycydy i inne) oraz pracę w jednostkach o pokrewnym profilu. Wymagania wstępne:
Botanika, biochemia, genetyka, fizjologiaTreści kształcenia:
Zapoznanie studentów ze środowiskiem przyrodniczym, podziałem ekosystemów, ekologią środowiska i kompleksem bioekologicznym, metodami rekultywacji terenów zdegradowanych, zanieczyszczeniem gleby i powietrza przez przemysł (smog, kwaśne deszcze) i rolnictwo (nawozy i pestycydy) oraz ich wpływem na produkty żywnościowe. Literatura:
Ilnicki P.: Polskie rolnictwo a ochrona środowiska. Wyd. AR w Poznaniu 2004
Bogacz A., Kabała C., Karczewska A., Szopka K.: Zasoby naturalne i zrównoważony rozwój. Wyd. UP we Wrocławiu 2010
Karczewska A.: Ochrona gleb i rekultywacji terenów zdegradowanych. Wyd. UP we Wrocławiu 2008Metody oceny:
Zaliczenie ćwiczeń i wykładów
Minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%Uwagi: