Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
IISN10321o12Rok / Semestr:
2012/2013 zimowyNazwa:
Regulacja rzekKierunek:
Inżynieria ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
5Punkty ECTS:
3Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
10 / 10 / 0Prowadzący:
dr inż. Radosław StodolakJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student nabywa teoretyczną wiedzę na temat hydrauliki koryt rzecznych oraz praktycznych umiejętności projektowania trasy regulacyjnej: parametrów łuków, spadków regulacyjnych oraz parametrów przekroju poprzecznego koryta rzeki z uwzględnieniem ruchu rumowiska. Właściwy dobór parametrów zapewnia stabilność nowego koryta i zapewnia wymaganą przepustowość, umożliwiając bezpieczne odprowadzenie ustalonych przepływów wody i powstrzymaniu szkód wywołanych płynącą wodą.Kompetencje:
Zdobyta wiedza umożliwia podjęcie pracy w biurach projektowych oraz firmach zajmujących budownictwem wodno-melioracyjnym i utrzymaniem cieków wodnych, szczególnie na obszarach górskich i podgórskich charakteryzujących się dużymi spadkami oraz intensywnym transportem rumowiska.Wymagania wstępne:
matematyka, meteorologia i hydrologiaTreści kształcenia:
Ruch wody w korytach otwartych. Rumowisko rzeczne i jego wpływ na warunki odpływu wody. Związek układu poziomego z pionowym cieków. Prawa Farqua. Projektowanie poprzecznego przekroju regulacyjnego i trasy regulacyjnej. Rodzaje i systemy regulacji. Ważniejsze materiały i elementy budowlane stosowane w regulacjach rzek. Umocnienia biologiczne i biotechniczne brzegów. Regulacja rzek za pomocą progów i stopni, zapór przeciwrumowiskowych. Budowle regulacyjne służące ochronie przed powodzią. Literatura:
Praca zbiorowa, 2006: Przyjazne naturze kształtowanie rzek i potoków, Wrocław-Kraków.
Wołoszyn J., Czamara W., Eliasiewicz R., Krężel J., 1994: Regulacja rzek i potoków, Wrocław.
Żelazo J., Popek Z., 2002: Podstawy renaturyzacji rzek, SGGW, Warszawa.
Metody oceny:
Zaliczenie wykładów i ćwiczeń na ocenę; minimalny zasób wiedzy do zaliczenia: 60%Uwagi: