Katalog kursów ECTS
Szczegóły kursu
Kod kursu:
RSSN10219o12Rok / Semestr:
2012/2013 letniNazwa:
Gleboznawstwo IKierunek:
Ochrona ŚrodowiskaTyp studiów:
I st. - inżynierskieRodzaj kursu:
ObligatoryjnySemestr studiow:
2Punkty ECTS:
4Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne):
9 / 18 / 0Prowadzący:
prof. dr hab. Stanisława StrączyńskaJęzyk:
polskiEfekty kształcenia:
Student zapoznaje się z genezą gleb, właściwościami i zachodzącymi w nich procesami pod wpływem czynników naturalnych i antropogenicznych. Student zna podstawy systematyki gleb, może wykonywać i interpretować podstawowe analizy przydatne w ocenie stanu środowiska i określania wartości użytkowej gleb. Nabywa także umiejętności praktycznego wykorzystania gleboznawczych opracowań kartograficznych. Kompetencje:
Ukończenie kursu umożliwia pracę w placówkach ochrony środowiska oraz instytucjach zajmujących się rekultywacją gleb.Wymagania wstępne:
geologia, chemia, fizyka, botanika, meteorologia i klimatologiaTreści kształcenia:
Celem przedmiotu jest zapoznanie studentów z genezą gleb, ich rozmieszczeniem, właściwościami i zachodzącymi w nich procesami pod wpływem czynników naturalnych i antropogenicznych. Zadanie gleboznawstwa na kierunku – Ochrona Środowiska polega na powiązaniu wiadomości z nauk przyrodniczych podstawowych z rolniczymi ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania czynnika antropogenicznego, (który może wpływać pozytywnie lub negatywnie na kształtowanie elementów żyzności środowiska glebowego) i racjonalne wykorzystanie gleb. Literatura:
1.Gleboznawstwo – Praca zbiorowa pod redakcją naukową prof. dr. hab. S. Zawadzkiego, PWRiL, Warszawa, 2003.
2.Gleba i jej właściwości – H.C. Buckman, Nyle C. Brady, PWRiL, Warszawa, 1971.
3.Badania ekologiczno-gleboznawcze – R. Bednarek., H. Dziadowiec., U. Pokojska., Z. Prusinkiewicz
4.Gleboznawstwo z elementami mineralogii i petrografii – Drozd J., Licznar M., Licznar E. S., Weber J. Wyd. AR Wrocław, 1997 i nowsze.
Metody oceny:
Egzamin i zaliczenieUwagi: