ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: VVSS00159f12
Rok / Semestr: 2012/2013 letni
Nazwa: Fizjologiczne podstawy nefrologii
Kierunek: Weterynaria
Typ studiów: magisterskie jednolite
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: Prof. dr hab. Krzysztof Romański
Język: polski


Efekty kształcenia: Student zna bardziej szczegółowo zależności strukturalno-funkcjonalne dotyczące podstawowych i mniej znanych czynności istotnych dla nefrologii i ściśle związanych przede wszystkim z czynnością nerek, ale także i innych narządów, zwłaszcza w zakresie gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo-zasadowej. Prócz tego zna stany na pograniczu fizjologii i patologii w omawianym zakresie oraz rozumie dobrze i potrafi wydedukować okoliczności, w których może dojść do nadwerężenia czy przekroczenia barier czynnościowych i wartości prawidłowych w tym zakresie oraz ogólnych i lokalnych mechanizmów adaptacyjnych, co może dawać początek rozwoju procesu patologicznego. Fakultet uzupełnia wiedzę ogólnomedyczną oraz wiedzę w zakresie zarówno medycyny człowieka jak i zwierząt w aspektach związanych z ustrojową gospodarką płynami i równowagą kwasowo-zasadową. Student zna podstawy prowadzące do szeregu zaburzeń w tym zakresie.

Kompetencje: Student posiada podstawy do samodzielnej „analizy lekarskiej” w zakresie fakultetu, a więc jest dobrze przygotowany do przerabiania przedmiotów przedklinicznych, jak patofizjologia czy klinicznych jak diagnostyka kliniczna i choroby wewnętrzne. Student, posiadając poszerzoną wiedzę z tematyki fakultetu potrafi łatwiej wyobrażać sobie rozwój stanu patologicznego i rozumieć jego przebieg. Wiedza ta będzie przydatna do stawiania diagnozy po zapoznaniu się na przedmiotach klinicznych z poszczególnymi stanami chorobowymi, w tym także rzadziej występującymi czy diagnozowanymi. Zatem student będzie pełniej przygotowany do dalszych studiów i łatwiej poradzi sobie z problemami diagnostycznymi w tematyce fakultetu oraz lepiej ugruntuje konieczną wiedzę kliniczną.

Wymagania wstępne: Anatomia zwierząt, Biochemia, Biofizyka, Histologia i embriologia zwierząt, Fizjologia zwierząt

Treści kształcenia: Szczegółowe podstawy z zakresu gospodarki wodno-elektrolitowej pod kątem powstawania stosownych zaburzeń, podstawy specyficznych procedur zachowawczych, podstawy czynnościowe wspomnianych zaburzeń, praktyczne podstawy założeń równowagi kwasowo-zasadowej organizmu pozwalające na jej ocenę i wyrównywanie jej zaburzeń, testy czynnościowe w omawianym zakresie

Literatura: 1. F. Kokot: Gospodarka wodno-elektrolitowa i kwasowo-zasadowa w stanach fizjologii i patologii. PZWL Warszawa 1998. 2. Red.: T. Krzymowski. Fizjologia zwierząt. PWRiL Warszawa 2005. 3. J. Bullock, J. Boyle, III M. B. Wang. Fizjologia. Urban & Partner Wrocław 1997. 4. Red.: S. J. Konturek. Fizjologia człowieka. Urban & Partner Wrocław 2007.

Metody oceny: Zaliczenie ustne

Uwagi: Przedmiot będzie realizowany jeśli zbierze się grupa 18 osób