ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IAS10100o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Biologia roślin
Kierunek: Architektura Krajobrazu
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 3
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: dr hab. Maciej Filipiak
Język: polski


Efekty kształcenia: Student po ukończeniu kursu ma podstawową wiedzę dotyczącą ewolucji i systematyki oraz anatomii i fizjologii roślin, zna podstawowe cechy charakteryzujące najczęściej spotykane w rodzimej florze grupy roślin, zdaje sobie sprawę ze złożoności i bioróżnorodności biosfery oraz roli roślin w jej funkcjonowaniu. Rozumie funkcjonowanie środowiska przyrodniczego, wie jak identyfikować gatunki roślin, wie jak pogłębiać wiedzę na temat budowy i funkcjonowania roślin oraz ich wpływu na środowisko a także, jak wykorzystywać ją w działaniach związanych z wykonywaniem zawodu architekta krajobrazu.

Kompetencje: Dysponuje wiedzą na temat funkcjonowania środowiska przyrodniczego oraz roli roślin w kształtowaniu środowiska życia człowieka Umie zaplanować i systematycznie realizować zadania wymagające dłuższego czasu wykonania (np. zielnik)

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Zakres badań i zastosowania nauk biologicznych. Podstawy ewolucji i systematyki roślin. Budowa i funkcje komórki roślinnej. Rodzaje tkanek i ich funkcjonowanie. Fotosynteza i procesy oddechowe u roślin. Anatomia i funkcje organów roślinnych. Rozmnażanie się roślin i związane z nim struktury. Typy i rodzaje drewna. Biometria liści i jej zastosowanie. Typy i rodzaje kwiatów, kwiatostanów, nasion i owoców. Symbiozy mikoryzowe. Formy ekologiczne roślin naczyniowych. Charakterystyczne cechy i przedstawicieli klas: jednoliściennych i dwuliściennych. Reakcje roślin na abiotyczne czynniki stresowe. Gospodarka wodna i mineralna roślin. Transport i dystrybucja substancji pokarmowych.

Literatura: Podręczniki podstawowe: - Szweykowska A., Szweykowski J. Botanika. Tom I i II, PWN Warszawa, 1993 (lub wydania późniejsze); - Kopcowicz J., Lewaka S. Fizjologia roślin. PWN Warszawa 2002; - Hejnowicz Z. Anatomia i histogeneza roślin naczyniowych. PWN Warszawa 2002.

Metody oceny: Zaliczenie ćwiczeń – kolokwium, zielnik, ćwiczenia rysunkowe z morfologii Wykłady - egzamin pisemny.

Uwagi: BRAK KARTY PRZEDMIOTU W JĘZYKU ANGIELSKIM DO WERYFIKACJI - oparto na karcie przedmiotu .