ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS20123o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Materia organiczna w ochronie środowiska
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Elżbieta Jamroz
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student ma rozszerzoną wiedzę dotyczącą roli materii organicznej w środowisku przyrodniczym, oraz jej przekształceń w zróżnicowanych warunkach bioekologicznych.Zna podstawowe metody badawcze stosowane w analizach materii organicznej, a także zna metody klasyfikacji oraz oceny jej jakości.Zna podstawową specjalistyczną terminologię w języku angielskim z zakresu badań materii organicznej. Umiejętności: Student umie dostosować odpowiednie metody badań jakościowych i ilościowych materii organicznej do podejmowanych analiz stanu środowiska; w szczególności potrafi ocenić produkowany kompost w oparciu o jego parametry jakościowe.Stosuje zasady warsztatu pracy projektowej. Student umie opisać i zaklasyfikować typy i formy materii organicznej na podstawie obserwacji i prac badawczych w terenie.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Student jest świadomy zmienności występującej w środowisku i wynikającej z tego potrzeby przestrzegania zasad dobrej praktyki w badaniach naukowych. Student ma świadomość odpowiedzialności za stan środowiska i jakość produkowanej żywności, umie przewidywać środowiskowe skutki podejmowanej działalności; potrafi wskazać działania służące ograniczeniu ryzyka.

Wymagania wstępne: Gleboznawstwo, Biochemia, Mikrobiologia, Zoologia, Botanika.

Treści kształcenia: Zjawiska zachodzące w środowisku glebowym i wodnym, procesy w trakcie rozkładu i syntezy substancji próchnicznych, metody badań materii organicznej, możliwości wykorzystania organicznej części odpadów do produkcji kompostów.

Literatura: Zawadzki S. –red. „Gleboznawstwo” PWRiL. Warszawa 1999 i kolejne wydania. Drozd J., Licznar M., Licznar S.E., Weber J., „Gleboznawstwo z elementami mineralogii i petrografii” Wyd. AR Wrocław 2002. Bednarek R., Dziadowiec H., Pokojska U., Prusinkiewicz Z., „Badania ekologiczno-gleboznawcze” Wyd. PWN. Warszawa 2004.

Metody oceny: Wiedza: Egzamin pisemny Umiejętności: Ocena analizy i interpretacji uzyskanych danych, Kompetencje społeczne: Praca indywidualna i w grupach, dyskusja na zajęciach

Uwagi: Przedmiot dla specjalizacji Ochrona gleb i rekultywacja terenów zdegradowanych.