ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NTSS20088o13
Rok / Semestr: 2013/2014 zimowy
Nazwa: Przetwórstwo ziemniaczane
Kierunek: Technologia Żywności i Żywienie Człowieka
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 7
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 60 / 0 / 0
Prowadzący: dr hab. Anna Pęksa, prof. nadzw.
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student potrafi rozpoznać i scharakteryzować właściwości ziemniaka i jego skład chemiczny określające wartość technologiczną surowca przerabianego w przemyśle. Identyfikuje i tłumaczy zagrożenia wynikające z nieodpowiedniej jakości surowca oraz zmiany zachodzące w czasie przetwarzania ziemniaka. Definiuje i opisuje właściwości półproduktów i produktów świadczące o ich jakości oraz potrafi podsumować wpływ czynników technologicznych i zaproponować optymalne warunki produkcji przetworów ziemniaczanych. Rozróżnia i wymienia maszyny i urządzenia oraz odtwarza przebieg procesów na liniach technologicznych pracujących aktualnie w zakładach produkcyjnych. Dobiera i prawidłowo formułuje określenia odnoszące się do stosowanych surowców, zabiegów technologicznych i urządzeń wybierając odpowiednią terminologię. Zna bilans procesu technologicznego w poszczególnych przemysłach Umiejętności: Student zna specyfikę pracy w zakładach przetwarzających surowiec ziemniaczany. Umie dobrać i przygotować surowiec o właściwych dla różnych przemysłów cechach, kontrolować przebieg procesów technologicznych oraz planować, nakreślać i koordynować zadania produkcyjne. Potrafi formułować istotne dla zakładu problemy do rozwiązania i podejmować czynności zapewniające prawidłową organizację produkcji w zakładach przetwórstwa ziemniaczanego. Analizuje jakość półproduktów i wyrobów gotowych, szacuje zagrożenia i wdraża właściwe rozwiązania technologiczne oraz parametry pracy urządzeń zapewniające odpowiednią wydajność produkcji i jakość wyrobów finalnych. Potrafi obliczać wydajność na poszczególnych etapach produkcji, zinterpretować efekty przeprowadzonych zabiegów i łączyć je z zapewnieniem jakości wyrobów gotowych. Opracowuje i umie zaprezentować uzyskane wyniki.

Kompetencje: Kompetencje społeczne (postawy): Student wykazuje zdeterminowanie w dbałości o wykorzystanie w produkcji żywności surowców o odpowiedniej jakości technologicznej, bezpiecznych dla zdrowia człowieka oraz zorientowanie na prawidłowość przebiegu procesu technologicznego i jakość produktu finalnego. Postępuje zgodnie z zasadami etyki i przestrzega zasad higieny niezbędnych przy produkcji żywności. Jest chętny do pracy w zespole, wykazuje aktywną postawę i kreatywność w podejściu do podejmowanych zagadnień. Jest świadomy odpowiedzialności za powierzony sprzęt i wspólnie realizowane zadania.

Wymagania wstępne: ogólna technologia Żywności, technologia węglowodanów, chemia żywności, żywienie człowieka

Treści kształcenia: Struktura zużytkowania ziemniaka. Zakłady przetwórstwa ziemniaczanego w Polsce. Przydatność odmian ziemniaka do przetwórstwa w różnych gałęziach produkcji. Technologia produkcji wyrobów suszonych, smażonych i konserwowanych z ziemniaka. Maszyny i urządzenia w różnych zakładach. Technologia produkcji wyrobów przekąskowych z wykorzystaniem ziemniaka i jego przetworów. Technologia ekstruzji, surowiec, produkty gotowe i ich jakość, typy ekstruderów. Produkty uboczne w przetwórstwie ziemniaka i ich zagospodarowanie.

Literatura: 1. Technologia przetwórstwa węglowodanów. Red. Pałasiński M., Wyd. PTTŻ-O/Małopolski, Kraków 2005, 2. Potato Science and Technology. Lisińska G., Leszczyński W. Appl. Science Publishers London, New York 1989, 3. Potato processing. Talburt F., Smith O., Van Nostrand Reinhold Publisher, New York 1987; 4. Snack Food Processing. Lusas E.W., Rooney L.W. CRC Press, Boca Raton, London, New York, Washington, D.C. 2001, 5. Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii. Świderski Franciszek (red.), Waszkiewicz-Robak Bożena (red),Wyd. SGGW Warszawa, 2010, Czasopisma: Potato Processing, Potato Storage, Rynek Ziemniaka.

Metody oceny: Wiedza: egzamin ustny, minimalny zasób wiedzy do zaliczenia 60%; Umiejętności: umiejętność nawiązania merytorycznej dyskusji z wykładowcą; Kompetencje społeczne: obecność na zajęciach i aktywny w nich udział.

Uwagi: