ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: NWSS10054f13
Rok / Semestr: 2013/2014 letni
Nazwa: Towaroznawstwo produktów węglowodanowych
Kierunek: Towaroznawstwo
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 9
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 45 / 45 / 0
Prowadzący: dr hab.inż. Anna Pęksa, prof.nadzw.
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student potrafi zdefiniować produkty węglowodanowe, objaśnić budowę i występowanie węglowodanów w produktach spożywczych, wybrać i opisać metody analityczne stosowane w analizie jakości produktów węglowodanowych. Rozróżnia, nazywa i charakteryzuje cechy surowców węglowodanowych, półproduktów i wyrobów gotowych informujące o ich jakości i prawidłowości przebiegu procesu technologicznego. Wyszukuje, identyfikuje i wylicza cechy jakościowe buraka cukrowego, cukru, ziemniaka i jego przetworów, ziemniaka konsumpcyjnego, skrobi, syropów skrobiowych i glukozy, ekstrudowanych i smażonych wyrobów przekąskowych, słodyczy, w tym wyrobów czekoladowych i karmelków. Wskazuje czynniki surowcowe i technologiczne odpowiedzialne za kształtowanie jakości wybranych produktów węglowodanowych. Umie rozpoznać i wymienić cechy produktów finalnych świadczące o ich wysokiej jakości. Umiejętności: Student zna specyfikę pracy w laboratorium chemiczno-technologicznym. Dobiera odpowiednie, zależnie od produktu, metody analiz, formułuje wymagania jakościowe ocenianych wyrobów. Przygotowuje we właściwy sposób próby do analiz i przeprowadza analizę chemiczną i sensoryczną takich produktów, jak burak cukrowy, cukier, bulwy ziemniaka, przetwory ziemniaczane suszone i smażone, skrobia, syropy skrobiowe i glukoza, ekstrudowane i smażone wyroby przekąskowe, słodycze, w tym wyroby czekoladowe i karmelki. Potrafi bezpiecznie posłużyć się odczynnikami chemicznymi, szkłem laboratoryjnym, obsługiwać sprzęt grzewczy i urządzenia pomiarowe jak i stosować drobny sprzęt laboratoryjny. Umie korzystać z norm, obliczać, opracowywać i analizować wyniki badań, sporządzać raporty, interpretować przyczyny niewłaściwej jakości produktów oraz nakreślać i szacować znaczenie wybranych analiz w zapewnieniu dobrej jakości wyrobów w deklarowanym okresie przydatności do spożycia.

Kompetencje: Student wykazuje zdeterminowanie w dbałości o dobór i przygotowanie materiału do badań. Ma świadomość znaczenia prawidłowości prowadzania analiz w kształtowaniu jakości produktów spożywczych. Jego postawę charakteryzuje wrażliwość i otwartość na wyrażanie obiektywnych opinii o produkcie, potwierdzonych wynikami dobrze dobranych badań sensorycznych i chemicznych. Postępuje zgodnie z zasadami etyki. Jest chętny do pracy w zespole, wykazuje aktywną postawę i kreatywność w podejściu do podejmowanych zagadnień. Jest świadomy odpowiedzialności za powierzony sprzęt i wspólnie realizowane zadania.

Wymagania wstępne: Technologia przetwórstwa węglowodanów, Chemia żywności

Treści kształcenia: Charakterystyka cech surowców węglowodanowych zależnie od czynników odmianowych i środowiska, ukierunkowana na rodzaj wytwarzanego produktu finalnego. Ocena jakości surowców, półproduktów i produktów gotowych w przemyśle cukrowniczym, krochmalniczym, skrobiowym, cukierniczym oraz wytwarzającym przetwory suszone i smażone z ziemniaka, a także wyroby przekąskowe z wykorzystaniem technologii ekstruzji. Analiza porównawcza produktów tej samej grupy towarowej. Czynniki surowcowe i technologiczne warunkujące jakość produkowanej na bazie surowców węglowodanowych żywności, tj. jej właściwości fizykochemiczne, sensoryczne, wartość odżywczą oraz trwałość. Metody analityczne stosowane w technologii węglowodanów.

Literatura: 1.Towaroznawstwo żywności przetworzonej z elementami technologii. Świderski Franciszek (red.), Waszkiewicz-Robak Bożena (red),Wyd. SGGW Warszawa, 2010., 2. Towaroznawstwo żywności. Kołożyn-Krajewska D., Sikora T., WSiP, Warszawa 2007, 3. Chemia żywności, pod red. Sikorskiego Z. E., WNT, 2002. 4. Towaroznawstwo i przechowalnictwo produktów rolnych pod red. Sobkowicz G., Wyd. AR Wrocław 1995, 5. Snack Food Processing. Lusas E.W., Rooney L.W. CRC Press, Boca Raton, London, New York, Washington, D.C. 2001, 6. Essentials of Food Science. Vaclavik V.A.,Christian E.W. 3ed. Springer 2008, 7. Frying technology and practices. Grupa M.K.,Warner K.,White P.J. AOCS, Press Champaign, Illinois 2004. 8. Normy przedmiotowe.

Metody oceny: zaliczone ćwiczenia laboratoryjne, raporty z ćwiczeń, kolokwia, egzamin pisemny (test)

Uwagi: