ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IAS10035o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Rysunek i rzeźba
Kierunek: Architektura Krajobrazu
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 0 / 45 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Piotr Błażejewski, dr Anna Borcz
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Opisuje podstawowe elementy budowy rysunku i kompozycji plastycznej. Zna sposoby dobierania barw w obrazie. Zna zasady kilku techniki rysunkowych i malarskich. Charakteryzuje sposób rysowania postaci w proporcjach do architektury i roślinności. Zna renesansową perspektywę jedno i dwuzbiegową. Rozumie wzajemne powiązania rożnych dziedzin sztuki w wizerunku architektury krajobrazu. Umiejętności: Wykorzystuje rysunek monochromatyczny oraz barwny dla celów analiz przestrzennych. Umie zaobserwować i zmierzyć proporcje obiektów ( postaci, roślin, przedmiotów) i przenieść je na podobrazie. Potrafi zastosować perspektywę jedno i dwuzbiegową dla wyrażenia trzeciego wymiaru na płaskiej kartce. Umie stworzyć wrażenie pejzażu dzięki zastosowaniu zasad perspektywy powietrznej i budowania koloru. Potrafi samodzielnie tworzyć i realizować własne koncepcje artystyczne. Swobodnie dysponuje technicznymi umiejętnościami potrzebnymi do ich wyrażenia. Posiada umiejętności kreatywne. Umie obserwować otaczający świat przyrody i ukazać go w sposób realistyczny oraz przetworzyć subiektywnie i kreatywnie projekcie.

Kompetencje: Ma przekonanie o sensie i potrzebie podejmowania nowych działań plastycznych w swoim środowisku. Potrafi zaproponować barwną rysunkową lub malarską wizje ogrodu lub fragmentu nowoczesnego miasta. Jest wrażliwy na przejawy sztuk wizualnych w otaczającej rzeczywistości, może być animatorem działań w tym zakresie. Wykorzystuje poznane dzieła i ich warsztat artystyczny dla własnej kreacji. Odpowiednio przygotowuje się do tworzenia estetycznych nowatorskich projektów. Interpretuje zastane zjawiska w otoczeniu dla własnej postawy twórczej.

Wymagania wstępne: Wskazane uczestnictwo w warsztatach, wystawach plastycznych, plenerach.

Treści kształcenia: Techniki malarskie i rysunkowe. Obserwacje proporcji postaci siedzących i stojących na tle małej architektury i drzew. Perspektywa jedno i dwuzbiegową, kolor lokalny i subiektywny dla wyrażenia trzeciego wymiaru na płaskiej kartce. Pejzaż realny i fantastyczny z zastosowaniem zasad perspektywy powietrznej oraz teorii barw. Wybór odpowiedniej techniki plastycznej w zależności od tematyki obrazu. Malarstwo z dalekiej i bliskiej perspektywy, pojęcie skali i usytuowania obserwatora.

Literatura: Jędryczak T., (pod redakcją). Historia Sztuki – twórcy, nurty, style. Grupa Wydawnicza Bertelsmann Media, Horyzont. Warszawa 2002 Kowalska B.,. Od impresjonizmu do konceptualizmu. Odkrycia sztuki. Wydawnictwo Arkady. Warszawa 1989. Paramon J.M. Jak rysować w perspektywie .,Galaktyka, Łódź 2003 Paramon J.M. Jak rysować w postacie .,Galaktyka, Łódź 1995 Paramon J.M. Światło i cień , Galaktyka, Łódź 1996 Pecatorii S., Klasycy sztuki Schiele i ekspresjoniści. Tom 31-36 Wyd. Rzeczpospolita. Warszawa 2008

Metody oceny: Zaliczenie 15 ćwiczeń z rysunku i malarstwa.

Uwagi: BRAK KARTY PRZEDMIOTU W JĘZYKU ANGIELSKIM