ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RSSS10198o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Podstawy produkcji rolniczej 2
Kierunek: Ochrona Środowiska
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 3
Punkty ECTS: 4
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 30 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Katarzyna Adamczewska, dr hab. Ireneusz Sosna, dr hab. Barbara Chrzanowska-Drożdż
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student nabywa teoretyczną wiedzę z zakresu warunków siedliskowych , w których prowadzona jest produkcja roślinna, oraz na temat zabiegów agrotechnicznych dla poszczególnych grup upraw i ich planowania. Student jest świadom zagrożenia dla środowiska spowodowanego przez nawożenie, stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, uprawę roli, wymywanie biogenów i zubożenie flory i fauny. Zna biologiczną wartość roślin i ich znaczenie w żywieniu człowieka. Zna elementy uprawy roślin o wysokich i niskich wymaganiach agrotechnicznych Umiejętności: Student nabywa umiejętność opracowania kart technologicznych dla podstawowych grup użytkowych roślin. Potrafi różnicować uwarunkowania siedliskowe i agrotechniczne mające wpływ na wielkość plonów płodów rolnych, w tym warzyw i owoców. Rekomenduje rozwiązania prowadzące do zwiększenia efektywności produkcji.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Student wykazuje zrozumienie związków przyczynowo-skutkowych: siedlisko - roślina uprawna - konsument. Docenia potrzebę dokształcania i integruje wiedzę z różnych dyscyplin. Przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych zabiegów uprawowych oraz wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

Wymagania wstępne: Botanika, gleboznawstwo, żywienie roślin, wybrane elementy z przedmiotów z zakresu produkcji roślinnej.

Treści kształcenia: Teoretyczne podstawy uprawy roślin. Technologie upraw nisko i wysoko-nakładowych . Integrowana produkcja rolnicza. Kształtowanie wielkości i jakości plonu. Technologie uprawy roślin z uwzględnieniem negatywnego wpływu na środowisko rolnicze.

Literatura: 1. Jasińska Z., Kotecki A. Szczegółowa Uprawa Roślin, T.I i II, 2003, wyd. UP we Wrocławiu; 2. Kołota E., Ormowski M., Biesiada A. Warzywnictwo,.2007, Wyd. UWP; 3. Pieniążek Sz. Sadownictwo, 1995, Wyd. PWRiL

Metody oceny: Metody oceny efektów kształcenia w kategorii wiedzy: egzamin pisemny w formie testu, kolokwia zaliczeniowe z ćwiczeń; w kategorii umiejętności: ocena umiejętności rozpoznawania roślin uprawnych i traw w różnych fazach rozwojowych oraz typów i ras użytkowych zwierząt. Ocena prezentacji ustnych i wykorzystania nowoczesnych technik prezentacji; w kategorii kompetencji społecznych: praca indywidualna i w grupach, dyskusje na zajęciach, zaangażowanie i postawa na egzaminie i kolokwiach.

Uwagi: