ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RRSS20100o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Analiza instrumentalna
Kierunek: Rolnictwo
Typ studiów: II st. - magisterskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 6
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 30 / 0
Prowadzący: dr inż. Krzysztof Gediga
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student nabywa umiejętność wyboru metod i aparatury do wykonania określonego zadania analitycznego, posługiwania się wybranym sprzętem, poprawnego wykonania analizy i interpretacji otrzymanych wyników. Powinien także umieć uzasadnić wybór metody pod względem wymogów analitycznych i ekonomicznych. Umiejętności: Poznanie i zastosowanie w praktyce analitycznej fizycznych i fizykochemicznych metod analizy chemicznej, poznanie i posługiwanie się aparatury, samodzielne wykonanie analiz i opracowanie wyników, nabycie umiejętności doboru techniki i metody pozyskiwania danych analitycznych oraz oceny dokładności, precyzji i wiarygodności oznaczeń, przydatności różnych technik fizykochemicznych w praktyce analitycznej.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Student wykazuje zrozumienie zjawisk fizyko - chemicznych związanych z pomiarem, metodą, czy techniką. Organizuje i prowadzi badania w zespole. Docenia konieczność samodoskonalenia i potrzebę dokształcania. Ocenia i wyjaśnia celowość zastosowanych metod pomiarowych analitycznych. Przestrzega zasad higieny i bezpieczeństwa w trakcie pracy w laboratorium analitycznym, wykazuje odpowiedzialność za powierzony sprzęt.

Wymagania wstępne: Chemia, fizyka

Treści kształcenia: Charakterystyka metod instrumentalnych i ich podział. Metody spektroskopowe, podstawy teoretyczne: widma absorpcyjne i emisyjne, prawa absorpcji. Monochromatyzacja, detekcja i rejestracja widm. Spektrofotometria cząsteczkowa, aparatura i przykłady oznaczeń. Spektroskopia atomowa: emisyjna i absorpcyjna, techniki pomiarowe i zastosowania analityczne. Spektrometria mas – podstawy teoretyczne. Metody elektroanalityczne – podstawy fizykochemiczne i zastosowania. Potencjometria, i konduktometria. Precyzja i dokładność pomiaru w technikach instrumentalnych. Efekty interferencyjne, kalibracje. Czułość, selektywność i specyficzność metod instrumentalnych. Analiza specjacyjna i wieloskładnikowa – podstawy teoretyczne. Techniki łączone– podstawy teoretyczne. Błędy i ich rodzaje. Metody przygotowania próbek.

Literatura: Szczepaniak Walenty Metody instrumentalne w analizie chemicznej ISBN: 978-83-01-14210-0 październik 2010 WYDAWNICTWO NAUKOWE PWN Jerzy Minczewski, Zygmunt Marczenko Podstawy teoretyczne i analiza jakościowa Chemia analityczna. T. 1, Chemiczne metody analizy ilościowej Chemia analityczna. T. 2 Wydawnictwo Naukowe PWN 2010 (copyright 2005).

Metody oceny: Wiedza: Sprawozdania z ćwiczeń, Egzamin pisemny z wykładów. Umiejętności: Ocena jakości prac analitycznych. Kompetencje społeczne: Ocena prac analitycznych prowadzonych w zespole.

Uwagi: