ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: IPN10231o14
Rok / Semestr: 2014/2015 zimowy
Nazwa: Ochrona własności intelektualnych, bhp i ergonomia
Kierunek: Gospodarka Przestrzenna
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 1
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 9 / 0 / 0
Prowadzący: dr hab. inż. Elżbieta Bondar-Nowakowska, prof. nadzw., dr Marcin Sobota
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Zna modele ochrony dóbr intelektualnych na gruncie prawa krajowego oraz międzynarodowego; zna zakres przedmiotowy i podmiotowy prawa własności intelektualnej oraz system korzystania i ochrony w przypadku naruszenia własności intelektualnej; posiada wiedzę na temat możliwości psychofizycznych człowieka w środowisku pracy; zna czynniki wpływające na uciążliwość pracy oraz jak należy je kształtować pod kątem ograniczenia uciążliwości pracy. Umiejętności: Posługuje się instrumentami prawnymi, na gruncie prawa cywilnego i karnego, służącymi ochronie prawa własności intelektualnych; sporządza umowy w zakresie korzystania i rozporządzania prawem własności intelektualnych; potrafi kompletować dokumentację niezbędną do ujawnienia powstania prawa własności intelektualnej; potrafi dokonać klasyfikacji praw własności intelektualnych; potrafi określić działania prowadzące do poprawy warunków pracy; potrafi wskazać sposoby zmniejszenia zmęczenia podczas pracy.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Ma świadomość znaczenia roli prawa własności intelektualnych w obrocie prawnym; wykazuje zrozumienie dla konieczności ochrony prawa własności intelektualnych; rozumie znaczenie ergonomii koncepcyjnej i korekcyjnej w aspekcie społecznym; może wziąć udział w planowaniu zadań, których celem jest kształtowanie warunków i środowiska pracy w sposób zapewniający zachowanie zdrowia pracownika.

Wymagania wstępne: brak

Treści kształcenia: Pojęcie prawa własności intelektualnej. Elementy prawa rzeczowego w zakresie prawa własności. Zakres podmiotowy i przedmiotowy prawa własności intelektualnej. Korzystanie z praw własności intelektualnej. Przeniesienie własności intelektualnej. Wyczerpanie praw własności intelektualnej. Naruszenie własności intelektualnej. Rola i zadania ergonomii koncepcyjnej i korekcyjnej. Czynniki wpływające na uciążliwość pracy. Praca przy komputerze. Zmęczenie i jego skutki. Ogólne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kształtowanie bezpieczeństwa i zasad ergonomii w otoczeniu człowieka.

Literatura: 1. Kowal E.: Ekonomiczno-społeczne aspekty ergonomii. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa-Poznań. 2002; 2. Red. Koradecka D. Bezpieczeństwo i higiena pracy. Centralny Instytut Ochrony Pracy- Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa 2008; 3. Olszewski J.: Podstawy ergonomii i fizjologii pracy. Wydawnictwo Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. 1993; 4. Taczanowska T., Jaśkowski P.: Ergonomia w budownictwie. Wydawnictwo Uczelniane Politechniki Lubelskiej. 1998; 5. Red. Załucki M.: Prawo własności intelektualnej. Repetytorium, Warszawa 2008; 6. Akty prawne: Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji z 16.04.1993 r. Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 04.07.1994 r. Ustawa prawo własności przemysłowej z 30.06.2000 r. Ustawa o ochronie baz danych z 27.07.2001 r. Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów z 16.02.2007r. Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z 23.08.2007 r. Konwencja paryska o ochronie własności przemysłowej z 20.03.1883 r. – obowiązujący aktualnie akt sztokholmski z 14.07.1967 r. Konwencja berneńska o ochronie dzieł literackich i artystycznych z 09.09.1886r. – obowiązujący obecnie akt paryski z 24.07.1971 r. Porozumienie madryckie o międzynarodowej rejestracji znaków z 14.04.1891r. Powszechna konwencja genewska o prawie autorskim z 06.09.1952 r.

Metody oceny: Zaliczenie wykładu na podstawie 2 pisemnych sprawdzianów.

Uwagi: