ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BIS10040o14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Podstawy Ekonomii
Kierunek: Bioinformatyka
Typ studiów: I st. - licencjackie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 2
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 30 / 0 / 0
Prowadzący: dr Stanisław Minta
Język: polski


Efekty kształcenia: W01 – ma ogólną wiedzę o rynku i jego funkcjonowaniu [K_W16]; W02 – definiuje popyt i podaż [K_W16]; W03 – zna podstawowe zagadnienia dotyczące inflacji, bezrobocia i cykli koniunkturalnych [K_W16]; W04 – zna różne formy indywidualnej działalności gospodarczej [K_W16]. U01 – wykorzystuje dostępne źródła informacji do przygotowania wystąpień i referatów uwzględniających aspekty ekonomiczne [K_U17]; U02 – potrafi wykonać proste kalkulacje kosztów związane z analizą ekonomiczną eksperymentów, badań terenowych lub obserwacji [K_U15]. K01 – w oparciu o zdobytą wiedzę jest wstępnie przygotowany do prowadzenia działalności gospodarczej przydatnej w bioinformatyka [K_K10]; K02 – jest zorientowany na efektywną ekonomicznie i bezpieczną współpracę [K_K09].

Kompetencje:

Wymagania wstępne: Podstawy matematyki

Treści kształcenia: Treści kształcenia: pojęcie ekonomii; typy gospodarek; rynek i mechanizm jego działania; popyt i podaż oraz ich determinanty; konkurencja w gospodarce i struktury rynkowe; przedsiębiorstwo i jego otoczenie; koszty, przychody i zyski; pieniądz, inflacja i bezrobocie; cykliczność procesów gospodarczych; specyfika uwarunkowań ekonomicznych w przyrodzie i gospodarce żywnościowej.

Literatura: 1. Rekowski M., 2005: Mikroekonomia. Wyd. Akademia. Poznań; 2. Milewski R., Kwiatkowski E., (red.), 2007: Podstawy ekonomii. Wyd. PWN. Warszawa; 3. Materiały uzupełniające: Prezentacje multimedialne z zakresu ekonomii dostępne na portalu ekonomicznym Narodowego Banku Polskiego (www.nbportal.pl).

Metody oceny: Zaliczenie przedmiotu:studentów uczestniczących w kursie obowiązuje pisemne zaliczenie (19 zamkniętych pytań testowych, 2 otwarte pytania testowe i 3 zadania) w sesji zaliczeniowej. Zaliczenie trwa 45 min. Jeśli zaliczenie nie zostanie pozytywnie napisane w pierwszym terminie, student ma prawo ponownie je zdawać ustnie lub pisemnie w terminie poprawkowym.

Uwagi: