ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: BHS10040f14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Użytkowanie Małych Przeżuwaczy (II)
Kierunek: Zootechnika
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Fakultatywny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Piotr Nowakowski
Język: polski / angielski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student nabywa poszerzonej (w stosunku do podstawowego przedmiotu) wiedzy o małych przeżuwaczach w perspektywie globalnej [BH1-W13]. Posiada znajomość biologii gatunków małych przeżuwaczy, które odgrywają rolę zarówno w światowej jak i niszowej produkcji zwierzęcej (owce - w tym szerstne, kozy, zwierzyna płowa, wielbłądowate nowego świata) [BH1-W05; BH1-W07; BH1-W17] oraz zna różne systemy produkcji stosowane w świecie [BH1-W14; BH1-W15]. Umiejetności: Student ma opanowane podstawowe metody chowu małych przeżuwaczy [BH1-U06; BH1-U07] i potrafi dokonać porównania sprawności biologicznej jak i ekonomicznej różnych systemów produkcji małych przeżuwaczy w ujęciu globalnym (nie zawężonym tylko do warunków jednego kraju czy regionu) [BH1-U04; BH1-U09; BH1-U13].

Kompetencje: Student potrafi w sposób odpowiedzialny odnosić się do zwierząt [BH1-K03] oraz rozumie skutki utrzymywania małych przeżuwaczy w środowisku [BH1-K05; BH1-K06]. Jest on przygotowany do organizacji i rekomendacji zrównoważonych systemów produkcji małych przeżuwaczy [BH1-K07] oraz docenia znaczenie nieustannego poszerzania wiedzy i umiejętności z tego zakresu [BH1-K10].

Wymagania wstępne: Użytkowanie łąk i pastwisk, Podstawy żywienia zwierząt, Chów i hodowla małych przeżuwaczy – kurs podstawowy

Treści kształcenia: Właściwości biologiczne i znaczenie kóz; udomowienie i pochodzenie kóz; rasy kóz i ich użytkowanie mleczne, mięsne, wełniste i puchowe; rozród kóz i odchów koźląt; zachowanie się kóz i koźląt; kryteria wyboru kóz i kozłów do hodowli; żywienie kóz; koziarnia i jej wyposażenie. Biologia gatunków małych przeżuwaczy: danieli, jeleni, reniferów, lam, alpak w porównaniu do owiec i kóz; cechy behawioralne jako wynik interakcji gatunek/rasa – środowisko; baza paszowa i systemy żywienia małych przeżuwaczy na świecie; usługi małych przeżuwaczy na rzecz środowiska – pielęgnowanie krajobrazu; systemy produkcji małych przeżuwaczy; obliczanie biologicznej efektywności produkcji małych przeżuwaczy oraz wyliczanie wskaźników technologicznych i ekonomicznych dla różnych systemów chowu.

Literatura: Lasota-Moskalewska A. (2005) Zwierzęta udomowione w dziejach ludzkości. WUW, Warszawa; Nowicki B., Jasek S., Maciejowski J., Nowakowski P., Pawlina E. (2011) Rasy zwierząt gospodarskich. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa; Nowicki B, Chrzanowska J., Jamroz D., Pawlina E. (1999) Kozy – Chów, hodowla i użytkowanie. Wyd. Nauk. PWN, Warszawa; Patkowska-Sokoła B. (red.) (2000) Podstawy chowu i hodowli owiec. Wyd. AR we Wrocławiu; Przegląd Hodowlany (miesięcznik). Wójtowski J. (red) (2013) Hodowla, chów i użytkowanie kóz. Wyd. UP w Poznaniu

Metody oceny: Metody oceny ćwiczeń : Systematyczne pisemne sprawdziany postępów w nauce na ocenę oraz ocena pracy projektowej. Obecność na ćwiczeniach jest obowiązkowa; student może mieć tylko jedną nieusprawiedliwioną nieobecność. W przypadku nieobecności student jest zobowiązany do zaliczenia odpowiedniej części materiału. Zaliczenie przedmiotu na podstawie średniej z uzyskanych ocen. Oceny z pisemnych sprawdzianów postępów w nauce jako ocena postępująca oraz ocena pracy projektowej jako ocena kwalifikująca.

Uwagi: Fakultet zawodowy (semestr VI)