ECTS
Katalog kursów ECTS

Szczegóły kursu
Kod kursu: RIPS10066o14
Rok / Semestr: 2014/2015 letni
Nazwa: Maszyny i pojazdy rolnicze II
Kierunek: Zarządzanie i Inżynieria Produkcji
Typ studiów: I st. - inżynierskie
Rodzaj kursu: Obligatoryjny
Semestr studiow: 6
Punkty ECTS: 2
Formy kształcenia (wykłady / ćwiczenia / inne): 15 / 15 / 0
Prowadzący: prof. dr hab. Włodzimierz Białczyk
Język: polski


Efekty kształcenia: Wiedza: Student posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę związaną z konstrukcją, projektowaniem oraz eksploatacją pojazdów rolniczych i leśnych. Wyjaśnia ich oddziaływanie na środowisko glebowe. Zna rozwiązania konstrukcyjne stosowane w nowoczesnych pojazdach rolniczych i leśnych. Kojarzy i opisuje sposoby wykorzystania pojazdów, jako uniwersalnych źródeł energii pociągowej w rolnictwie i leśnictwie oraz gromadzi wiadomości dotyczące zasad ich wykorzystania z uwzględnieniem wymogów ekologicznych. Umiejętności: Student nabywa umiejętność tworzenia agregatów ciągnikowych użytkowanych w warunkach klasycznego rolnictwa i leśnictwa jak również w warunkach terenów podgórskich i górskich. Rozróżnia oraz nabywa umiejętności dostosowywania układów jednych pojazdów do specyficznych warunków eksploatacyjnych, w szczególności na podłoża o niskiej nośności, w tym także na podłoża zadarnione. Szacuje wielkość strat generowanych w trakcie eksploatacji oraz zna metody ich minimalizacji. Określa również aspekt ekonomiczny eksploatacji pojazdów rolniczych i leśnych.

Kompetencje: Kompetencje społeczne: Wykazuje gotowość do analizy realizowanego zadania pod kątem określenia właściwych priorytetów. Potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy w zakresie planowania i realizacji zadań związanych z zarządzaniem i inżynierią produkcji rolniczej.

Wymagania wstępne: mechanika, podstawy konstrukcji maszyn,

Treści kształcenia: Podstawy mechaniki układu pojazd – teren. Sposoby poprawy właściwości uciągowych pojazdów rolniczych i leśnych. Podstawy konstrukcji wybranych zespołów pojazdu rolniczego. Sporządzanie teoretycznej i rzeczywistej charakterystyki uciągu. Kryteria bezpiecznej eksploatacji sprzętu w warunkach terenu górskiego i podgórskiego. Sposoby ograniczania negatywnego oddziaływania pojazdów na środowisko glebowe. Minimalizacja strat związanych z eksploatacją pojazdów rolniczych i leśnych.

Literatura: 1. Dajniak H.: „Ciągniki, Teoria Ruchu i Konstruowanie”. WKiŁ 1979 2. Skrobacki A., Ekielski A.: „Pojazdy i ciągniki rolnicze”. Wieś Jutra 2006

Metody oceny: Wiedza: Egzamin pisemny i ustny Umiejętności: Ocena analizy i interpretacji zebranych danych, ocena ustnej prezentacji Kompetencje społeczne: Ocena poprawności doboru informacji, poszanowanie do praw autorskich i prawidłowa interpretacja w odniesieniu do ochrony środowiska

Uwagi: